Rakousko chce postavit hradbu na hranici se Slovinskem. Kancléř přesto tvrdí, že ploty nejsou řešením uprchlického problému

29.10.2015 10:15

Výstavba plotů na hranicích není řešením současné uprchlické krize. V televizní debatě stanice ORF to ve středu večer uvedl rakouský kancléř Werner Faymann. Ministryně vnitra jeho vlády Johanna Miklová-Leitnerová přitom ve středu oznámila, že Vídeň na hranici se Slovinskem stavbu plotu plánuje. Podle Faymanna půjde ale jen o stavební opatření, které nijak neomezí příliv migrantů do země.

Rakousko chce postavit hradbu na hranici se Slovinskem. Kancléř přesto tvrdí, že ploty nejsou řešením uprchlického problému
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka

"Kdo věří, že se dá uprchlická otázka vyřešit ploty, je úplně vedle," uvedl Faymann. Jediným skutečným řešením problému je podle něj ukončení konfliktu v Sýrii a vznik přijímacích středisek na vnějších hranicích Evropské unie. Nyní je třeba běžencům na takzvané balkánské stezce poskytnout hlavně ubytování odolná vůči nadcházejícímu chladnému počasí.

Plot je prý jen stavebním opatřením

Plot, o kterém hovořila Miklová-Leitnerová, bude podle rakouského kancléře pouze "stavebním opatřením", jež umožní v oblasti města Spielfeld na rakousko-slovinské hranici zavedení "lepší kontroly". Do země díky němu nepřijde ani o uprchlíka méně, upozornil Faymann. Také Miklová-Leitnerová ve středu upozornila, že jde především o zajištění "spořádaného vstupu běženců do naší země, ne o uzavření hranic".

Na tom, že "pro ploty není v Evropě místo", se Faymann údajně v telefonickém rozhovoru ve středu večer shodl i s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Německo trápí nedostatek autobusů

Také v noci na dnešek přes Rakousko prošly směrem do Německa tisíce migrantů. Do oblasti bavorského Pasova dorazilo do dnešního rána přinejmenším 5000 lidí, které k německým hranicím sváží rakouské autobusy ze záchytných táborů u hranice se Slovinskem. Ve štýrské hraniční obci Spielfeld dnešní noc strávilo opět více než 4000 migrantů, které během dneška autobusy odvezou k německé hranici. Tady ale musí běženci často několik hodin ve vlhku a chladnu čekat, neboť Německo v tuto chvíli podle agentury DPA trápí nedostatek autobusů, které by je rozvážely na ubytovny v německém vnitrozemí.

Také slovinský premiér Miro Cerar ve středu varoval, že jeho země je připravena okamžitě vybudovat plot na hranici s Chorvatskem, pokud plán EU zastavit příliv migrantů přes Balkán neuspěje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

18:00 Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

Dramaturgie XTV vybírá do každé z předvolebních krajských debat dvojici kandidátů, kteří reprezentuj…