Rakušan odrazil odpůrce: Nerezignuji! Dělám to správně

15.08.2022 16:58

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dle svých slov rozhodně neuvažuje o rezignaci, ke které ho vyzývá opozice, zejména hnutí ANO, které uvažuje o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Rakušan čelí v posledních měsících řadě problémů, kritiku schytal například za jmenování nového ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka, který měl styky s obviněným zlínským lobbistou Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Rakušan odrazil odpůrce: Nerezignuji! Dělám to správně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Právě korupční kauza Dozimetr a kontakty s Michalem Redlem stály místo už ministra školství Petra Gazdíka (STAN). Babišovo hnutí ANO již Rakušana vyzvalo k rezignaci s tím, že pokud tak neučiní, zváží vyvolání hlasování o nedůvěře vládě.

Rakušan ale prý o rezignaci neuvažuje a to ani ve světle nedávných problémů jeho resortu nebo hnutí STAN. „O rezignaci rozhodně neuvažuji, nevidím k tomu důvod. Svůj postup, ať už jde o vnitrostranické záležitosti, nebo o vámi zmiňované policejní zákroky, považuji za správný,” reagoval Rakušan na dotazy serveru Novinky.cz.

Kritika se na jeho hlavu snesla nejvíce po jmenování Petra Mlejnka ředitelem ÚZSI. Jak se ukázalo, Mlejnek má vazby na lobbistu Michala Redla, který je označován jako hlava organizovaného zločinu v kauze Dozimetr.

„V otázce ředitele Mlejnka mám podporu premiéra v tom, že splnění zákonných požadavků v podobě prověrky NBÚ musí být dostatečnou zárukou spolehlivosti dané osoby. Kroky opozice vnímám jako snahu odvrátit pozornost od vážných problémů Andreje Babiše,” prohlásil Rakušan a dodal, že kontakty Mlejnka s Redlem probíhaly, když byl ještě civilní osobou.

Rakušan jako šéf hnutí STAN také od počátku vlády nového kabinetu řeší problémy svého hnutí, například kvůli pochybnému financování hnutí nebo nepřehledné finanční situaci některých členů, jako byl kandidát na ministra průmyslu a obchodu Věslav Michalik. Zásadní ale bylo zejména odhalení korupce na pražském magistrátu, do něhož byl zapleten náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) a spojení s aktéry kauzy stálo místo i ministra školství Gazdíka.

Kritické hlasy se ozývají i ohledně vedení resortu vnitra, ať už jde o problematické zákroky policistů v civilu na akcích Andreje Babiše, nebo pořízení policejního ferrari v době, kdy roste schodek státního rozpočtu.

„Úspory v rozpočtu jsou nutné a hledáme je, není ale možné spojovat věci, které spolu nesouvisejí. Případné výnosy z prodeje věcí zabavených zločincům totiž neslouží k záplatování rozpočtu, ale ke splácení způsobené škody. Mám naopak radost, že dopravní policie získala auto, které dokáže stíhat ty nejnebezpečnější piráty silnic. A podle mě je skvělé, že se to podařilo za cenu nižší, než je pořizovací cena nové Škody Scala,“ uvedl k tomu dříve Rakušan s tím, že šlo o zabavený automobil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…