Rakušanovi právníci? Pracují „v pondělí a v pátek, povětšinou i v úterý a ne zřídka i ve čtvrtek či ve středu."

11.02.2022 4:45 | Komentář

Zaujal mě článek, kde se řešilo trestní oznámení iniciativy Chcípl pes na ministra vnitra Víta Rakušana. K mému překvapení jsem se dozvěděl, že ačkoli oznámení podle všeho směřovalo na Víta Rakušana a ačkoli Vít Rakušan podepisoval za město Kolín smlouvy, které byly v trestním oznámení zmíněny, je věc vedena jako podezření z přečinu, kterého se mohl dopustit neznámý pachatel. To jsem z toho jelen.

Rakušanovi právníci? Pracují „v pondělí a v pátek, povětšinou i v úterý a ne zřídka i ve čtvrtek či ve středu."
Foto: archiv redakce
Popisek: Martin Herman

V souvislosti s kolínskými právními službami, které se stávají legendárními, a dokonce v současné době plní český mediální prostor, jsem si ale vzpomněl na jinou věc. Vlastně na jiné věci. Vsadím svůj poslední dolar (a že mám asi dva) na to, že jednou z prověřovaných smluv je ta, kterou město Kolín uzavřelo s advokátní kanceláří kamaráda pana Rakušana Tomáše Kasala.

S tím jsem toho mnohé zažil.

Od našeho společného působení v Kontrolním výboru města Kolína, přes zastupitelstvo, kde jsem chtěl vysvětlit jeho zčásti opsanou rigorózní práci (kterou mimochodem neobhájil), anebo třeba soudní žalobu o 220.000,-Kč, kterou na mě podal, protože si myslel, že jsem ho ujmul na cti (a kterou mimochodem prohrál).

Proběhlo tedy něco, co nemá v Česku obdoby, troufám si tvrdit.

U soudu s městským opozičním zastupitelem zastupoval městského právníka Kasala (odměna od města Kolín 1.234.000 korun ročně včetně DPH), který tohoto zastupitele žaloval, další městský právník Blažek (odměna od města Kolín 1.234.000 korun ročně včetně DPH). To nevymyslíš, řeklo by se.

Dnes se ale chci zabývat něčím jiným.

Netuším, co bude policie prošetřovat a ani netuším, co přesně kladou Vítu Rakušanovi za vinu lidé ze Chcípl pes. Já bych se ale rozhodně zaměřil na ten prostý fakt, že všechny smlouvy o právní pomoci, které byly a podle mých informací nadále jsou uzavírány, jsou paušální. To znamená, že dotyční advokáti mají jistý výdělek. Podle poslední smlouvy je to pro pana Kasala 1.234.000 korun za rok, tedy 85.000 korun měsíčně včetně DPH. A nebere se v úvahu, co za ty peníze odvedou za práci, ani jestli pracují více, či méně, jestli mají vůbec co dělat.

Přijde vám to divné?

Mně také.

Vtip? Ne, ne

Nelenil jsem a zeptal se přímo na kolínské radnici. Odpověď mě nejen překvapila, ale s odstupem času a v souvislosti se zmíněným trestním oznámením si myslím, že by mohla zajímat i policii.

Některé pasáže z odpovědi, kterou jsem dostal, jsou poměrně zábavné. A vůbec první, co jsem si vybavil při jejich čtení, byl text mého kamaráda a oblíbeného interpreta Lou Fanánka Hagena: „V pondělí jsem Na kovárně, v úterý jsem Na kovárně, ve středu jsem Na kovárně, ve čtvtrek jsem Na kovárně i v pátek jsem Na kovárně...".

Posuďte sami odpověď na dotaz ohledně právních konzultací, které Kasal za peníze města poskytoval: „Konzultace byly prováděny dle potřeb ... v pondělí a v pátek, povětšinou i v úterý a ne zřídka i ve čtvrtek či ve středu". Určitě se u toho, když mi odpovídali, královsky bavili. A já u téhle části také, to musím uznat.

Kde jsem se ale bavit přestal, byla ta část odpovědi, kdy Kolín přiznává, že odvedenou práci advokáta vlastně nekontrolovalo. Konzultace totiž samozřejmě dle vyjádření probíhaly osobně i telefonicky - rozumějme tomu tak, že o nich není žádný záznam, čili se můžeme domnívat, že ani neproběhly, nebo ne v tom rozsahu, jak jsou prezentovány, tedy téměř denně. O elektronické formě konzultací požadované záznamy chybí, neboť byly v duchu platných předpisů smazány, jak mi bylo sděleno.

To ale nebylo všechno.

Na můj dotaz na seznam úkonů v rámci poskytování právní pomoci, které prováděl advokát Tomáš Kasal pro Město Kolín, a za které byl v období 2017-2019 placen, mi bylo sděleno, že tento seznam NEEXISTUJE, protože odměna byla účtována jako paušální, ne úkolová. Tedy město Kolín nekontrolovalo kolik a jaké úkony dělá pan Kasal (a asi i ostatní právníci) za odměnu, kterou mu každý měsíc město Kolín posílá. Znovu opakuji, že tento rok to bude přes 1,2 milionu korun.

Já tedy právník nejsem, ale myslím, že nějaká kontrola odvedené práce by asi být měla a zaráží mě, že není. V soukromé sféře jev naprosto běžný, v Kolíně něco z říše fantazie.

Připadá vám to neuvěřitelné, jako vtip nebo jako pomluva?

Níže přikládám doslovnou verzi části odpovědi, která mi byla zaslán.

Autorem komentáře je kolínský opoziční zastupitel Martin Herman

ParlamentníListy.cz v této souvislosti přinesou ještě jeden komentář, jehož autorem bude Dušan Navrátil. Ten se z pozice občana zajímá rovněž o dění v Kolíně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …