Ráno jsme informovali, že Saúdové prý u nás ruší kšefty kvůli Zemanovým řečem o islámu. Teď Pražský hrad ukazuje na Konvičku s Okamurou

4. 6. 2015 21:51

Saúdská Arábie zrušila plánované česko-saúdské fórum a místní firmy mají také na příkaz krále Salmana zakázáno účastnit se jakékoli spolupráce s českými soukromými i státními firmami, v tomto duchu informoval server ParlamentníListy.cz své čtenáře s odvoláním na informace deníku vycházejícího v Dubaji. A Pražský hrad přišel s jasnou odpovědí.

Ráno jsme informovali, že Saúdové prý u nás ruší kšefty kvůli Zemanovým řečem o islámu. Teď Pražský hrad ukazuje na Konvičku s Okamurou
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Prezident Miloš Zeman pokračoval svou návštěvou blízkého východu. Nyni zavítal do Spojených arabských emirátů
reklama

Hned v úvodu hradního tiskového odboru zaznívá, že zmíněný zahraniční tisk vychází z informací poněkud staršího data. Je prý pravda, že v jistou chvíli byly vztahy Česka a Saúdské Arábie poněkud chladnější, za což prý mohli např. Tomio Okamura (Hnutí Svoboda a Přímá demokracie) nebo docent Martin Konvička z iniciativy Islám v ČR nechceme, ale diplomatické vyjednávání, které trvalo celé měsíce, prý leccos změnilo.

„Saúdská strana dlouhodobě sleduje český tisk, a reagovala tudíž zejména na tehdejší výroky některých poslanců a představitelů strany Úsvit přímé demokracie a vznik platformy Islám v ČR nechceme docenta Konvičky. Od tohoto okamžiku již ale diplomaté obou zemí společně ušli zhruba osmiměsíční proces vyjasňování si oficiálních stanovisek ČR a KSA. Svého druhu završením tohoto úspěšného procesu bylo po únorové cestě prezidenta republiky do Jordánska a Spojených arabských emirátů uveřejnění interview prezidenta republiky v Saudi Gazette právě v tomto týdnu, které bylo saúdskou stranou kladně přivítáno,“ dočteme se v prohlášení Hradu.

Situaci prý zhodnotili i specialisté na Ministerstvu zahraničních věcí a s hlavou státu se shodli na tom, že zmíněný novinový článek neodráží ani tak současnou situaci ve vztazích obou zemí, ale spíše konkurenční boj v obchodní sféře. Když totiž odhlédneme od článku a podíváme se na fakta, zjistíme, že objem vzájemného obchodu vzrostl mezi oběma zeměmi od roku 2013 o celých 40 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budeme muset zavřít i průmysl, padlo. Známý imunolog to vidí černě

7:55 Budeme muset zavřít i průmysl, padlo. Známý imunolog to vidí černě

Biochemik Zdeněk Hostomský tvrdí, že vláda má při boji s koronavirem špatně nastavenou strategii. „P…