Ransdorf znovu o Ukrajině: Svůj zdroj neprozradím, zítra by nemusel žít. Ale řeknu vám...

20. 2. 2015 17:45

Europoslanec Miloslav Ransdorf znovu promluvil o situaci na Ukrajině. Popsal, kam se poděli vojáci ze zemí NATO obklíčení u Debalceve a proč není ani v zájmu separatistů na ně příliš upozorňovat. Řekl také, kdo je největším nepřítelem ukrajinské armády a co by tato země potřebovala nejvíc. Následně odmítl myšlenku, že vystupuje příliš protirusky, ale Rusové podle něj informují o Ukrajině nejobjektivněji.

Ransdorf znovu o Ukrajině: Svůj zdroj neprozradím, zítra by nemusel žít. Ale řeknu vám...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloslav Ransdorf
reklama

Hostem pátečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf. Nikoli poprvé rozebíral situaci na Ukrajině. "Ukrajina je nepochybně důležitější než Rwanda,“ poznamenal hned na úvod politik s tím, že jak ve Rwandě, tak na Ukrajině se objevují tzv. kontraktoři, kteří pocházejí ze zemí NATO a za peníze válčí na určených místech.

Zdroj neprozradím, zítra by nemusel být naživu

Část těchto vojáků z kapsy u Debalceve byla stažena ještě před ukončením operace. Vojáci opouštěli místo prý i v civilu. V zájmu povstalců ale podle Ransdorfa je, aby na tyto vojáky nepoukazovali, protože nechtějí, aby relativně umírněného prezidenta Petro Porošenka nenahradil někdo mnohem radikálnější, jako třeba současný premiér Arsenij Jaceňuk.

"Ale odkud berete tyto informace,“ ptala se moderátorka. "Paní redaktorko, já mám takové zkušenosti, že by ty zdroje nemusely být zítra naživu, kdybych je dnes odhalil. Můj zdroj je vysoce postavený,“ podotkl host pořadu s tím, že jde o muže z vedení separatistů. Na základě informací z tohoto zdroje může prý říci, že v nejvyšší možné míře lže ukrajinská televize, pak následuje česká a zdaleka nejobjektivnější je prý televize ruská, byť jeho osobně to poměrně překvapuje.

"Já ale nezastávám názory blízké Kremlu, já stojím na straně obyčejných lidí." A to je prý i důvod, proč je proti současné vládě v Kyjevě, která údajně ožebračila své občany. Ruská ekonomika na tom prý také není právě nejlépe, ale rozhodně to není tak zlé jako na Ukrajině. Na Ukrajině dnes lidé podle Ransdorfa musí vystačit se sto eury na měsíc, ani ne.

Zbraněmi haraší Amerika, která Ukrajině nepošle ani dolar, tvrdí Ransdorf

"Já si myslím, že není namístě harašit zbraněmi, jak chce Miroslav Kalousek (TOP 09), spíš je třeba situaci zklidnit a zemi pomoci. Jinak země zkrachuje a kdo to bude platit? Amerika to nebude, ta tam ty nepokoje rozdmýchala, ale dnes nepošle ani dolar,“ prohlásil. Rusové přišli na Krym právě proto, aby ho nezískaly Spojené státy.

"Já se pokládám za člověka, který se nenechá nikým zblbnout a vždy se řídím svým kritickým rozumem. Já jsem na Ukrajině od srpna každý týden a mluvil jsem s kdekým tam - s Porošenkem, Jaceňukem, Turčynovem. A docela mě děsí, jak malá hrstka bohatých lidí může prosadit svou,“ podivoval se komunistický europoslanec. Varoval také před špatným stavem ukrajinské armády. "Největším nebezpečím pro ukrajinskou armádu je ukrajinská armáda sama,“ zaznělo také z úst hosta.

Ve druhé polovině pořadu odkázal na průzkum z Německa, který ukazuje, že se lidem konflikt s Ruskem nelíbí, protože do nedávné doby byla obchodní výměna mezi Ruskem a Německem poměrně vysoká a tamní občané vědí, že spolupráce s Ruskem je pro jejich vlast ekonomicky důležitá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

7:57 Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

TÝDEN V MÉDIÍCH Po volbě tří členů Rady ČT loni v květnu a probíhající volbě dalších čtyř rostou oba…