Rath na krabici s miliony pořád viděl, ukazuje videozáznam

30.08.2013 12:27

Exposlanec David Rath soudci dříve řekl, že téměř dvacet minut neměl krabici pod dohledem, protože stál opodál a měl jiné starosti, než sledovat policejní postup. Naznačil, že s krabicí mohli kriminalisté nějak manipulovat. Z videozáznamu je ale zřejmé, že policie ji otevřela krátce po zadržení a že zabavené věci byly i nadále v jeho blízkosti.

Rath na krabici s miliony pořád viděl, ukazuje videozáznam
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath před soudem

Záznam zachycuje situaci krátce poté, co Ratha kriminalisté zadrželi loni 14. května v Rudné u Prahy. Tehdy odešel z domu někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, kde měl schůzku s ní a jejím přítelem, manažerem nemocnic a exposlancem Petrem Kottem. Stojí u dveří garáže, vedle a před ním stojí dva policisté, zásah vede další kriminalistka, všichni v civilním oblečení. Mezi Rathem a policisty leží jeho věci - brašna a igelitová taška, ve které je kartonová krabice. Kriminalistka, která vede zásah, sděluje Rathovi podezření z korupce, Rath ji místy sleduje očima, občas se dívá stranou.

Víno to nebude

Ačkoliv politik občas popochází, své věci má před sebou na dohled. Ruce má v kapsách, je opřený o dveře garáže. Policistka volá státnímu zástupci. "Zadržená osoba je poslanec, požádala bych vás o vyrozumění Poslanecké sněmovny," řekla do telefonu. Dodala, že se u Ratha našla důkaz v podobě úplatku a žádá o souhlas o provedení osobní prohlídky. "Je to neodkladné, protože hrozí zmaření vyšetřování," uvedla. Když dostala souhlas, prohlídka mohla začít.

Mezitím je slyšet opodál, jak policejní komando vtrhlo do domu a zadrželo Pancovou s Kottem. Je slyšet křik policistů a rány do dveří. Rath je celou dobu stranou, kolem něj pouze několik policistů.

Rath říká, že má u sebe finanční hotovost v peněžence, diář, telefon, zbraň a další osobní věci. V igelitové tašce je podle něj krabice s vínem, které dostal od Pancové. "Kolega provede osobní prohlídku za dohledu nezúčastněné osoby," poučila policistka Ratha. Na záznamu je patrné, že se Rath dívá na krabici, kterou policista shora rozřezává. "Víno to nebude," řekl kriminalista, když viděl uvnitř samé bankovky. "Ježíš, to je zajímavé," reagoval Rath a zakroutil hlavou.

Rath nemluvil pravdu o postupu policistů

Exposlanec již dříve soudu popsal, že na něj policisté slovně udeřili a odstrčili jej. Říkal také, že kolem byla spousta policistů a poměrně zmatek. Na videozáznamu je patrné, že kriminalisté zadrželi nejdřív Ratha, vzali ho stranou ke dveřím garáže, a teprve poté je slyšet zpovzdálí komando, které šlo pro Pancovou s Kottem. S Rathem je po celou dobu do odvozu na policejní služebnu protikorupční policie pouze několik kriminalistů a situace je klidná.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

21:45 „Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání c…