Rath nemůže kandidovat za ČSSD v podzimních volbách, oznámil Sobotka

15.05.2012 15:47

Obviněný středočeský hejtman a poslanec David Rath by měl pozastavit členství v ČSSD a odejít z funkcí v kraji. ČTK to v úterý řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. V podzimních krajských volbách by už Rath podle něho neměl kandidovat. Rath figuruje v případu, v němž celkem osm lidí čelí podezření z poškozování zájmů EU, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky.

Rath nemůže kandidovat za ČSSD v podzimních volbách, oznámil Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Sobotka míní, že by bylo vhodné, aby Rath rezignoval na funkce hejtmana a opustil i středočeské zastupitelstvo. "Já se domnívám, že David Rath, pokud mu bylo sděleno takto závažné obvinění, už nemůže na naší kandidátce pro příští volby figurovat. Bude nyní na vedení organizace středočeské sociální demokracie, aby hledala nového lídra pro krajské volby," uvedl Sobotka.

Bylo by lepší, pokud by se vzdal všech funkcí. Vzdát se mandátu je ale nevratné

Ohledně rezignace na poslanecký mandát by Sobotka nechal rozhodnutí na Rathovi. "Osobně bych pokládal za vhodnější, aby se vzdal všech svých politických a veřejných funkcí, ale rozumím tomu, že vzdání se poslaneckého mandátu je nevratný proces," podotkl šéf ČSSD. Mandát by měl podle něho složit nejpozději v situaci, kdy by byl odsouzen.

Sobotka očekává, že si Rath a další sociální demokraté, pokud byli v kauze obviněni, pozastaví do pátku členství ve straně. V případu figuruje rovněž ředitelka kladenské nemocnice, sociální demokratka Kateřina Pancová. "Pokud si po sdělení obvinění nepozastaví členství sami, tak toto rozhodnutí učiní předsednictvo v pátek," dodal.

Rath měl u sebe v krabici několik milionů

Policie zadržela Ratha přímo při činu nebo bezprostředně po něm; s peněžitou částkou v krabici. Předmětem zájmu detektivů jsou podle serveru Lidovky.cz tendry ve středočeských krajských nemocnicích, především v příbramské a kladenské; skupina ale údajně organizovala i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) už v pondělí večer vydala souhlas s odevzdáním Ratha soudu. Sněmovna na své následující schůzi rozhodne, zda s konečnou platností jeho stíhání připustí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico málem zemřel kvůli Ukrajině. Bulharský prezident zasáhl

13:25 Fico málem zemřel kvůli Ukrajině. Bulharský prezident zasáhl

Bulharský prezident Rumen Radev označil vítězství Ukrajiny nad Ruskem za „nemožné“ a připomínal, že …