Rath nemůže kandidovat za ČSSD v podzimních volbách, oznámil Sobotka

15.05.2012 15:47

Obviněný středočeský hejtman a poslanec David Rath by měl pozastavit členství v ČSSD a odejít z funkcí v kraji. ČTK to v úterý řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. V podzimních krajských volbách by už Rath podle něho neměl kandidovat. Rath figuruje v případu, v němž celkem osm lidí čelí podezření z poškozování zájmů EU, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky.

Rath nemůže kandidovat za ČSSD v podzimních volbách, oznámil Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Sobotka míní, že by bylo vhodné, aby Rath rezignoval na funkce hejtmana a opustil i středočeské zastupitelstvo. "Já se domnívám, že David Rath, pokud mu bylo sděleno takto závažné obvinění, už nemůže na naší kandidátce pro příští volby figurovat. Bude nyní na vedení organizace středočeské sociální demokracie, aby hledala nového lídra pro krajské volby," uvedl Sobotka.

Bylo by lepší, pokud by se vzdal všech funkcí. Vzdát se mandátu je ale nevratné

Ohledně rezignace na poslanecký mandát by Sobotka nechal rozhodnutí na Rathovi. "Osobně bych pokládal za vhodnější, aby se vzdal všech svých politických a veřejných funkcí, ale rozumím tomu, že vzdání se poslaneckého mandátu je nevratný proces," podotkl šéf ČSSD. Mandát by měl podle něho složit nejpozději v situaci, kdy by byl odsouzen.

Sobotka očekává, že si Rath a další sociální demokraté, pokud byli v kauze obviněni, pozastaví do pátku členství ve straně. V případu figuruje rovněž ředitelka kladenské nemocnice, sociální demokratka Kateřina Pancová. "Pokud si po sdělení obvinění nepozastaví členství sami, tak toto rozhodnutí učiní předsednictvo v pátek," dodal.

Rath měl u sebe v krabici několik milionů

Policie zadržela Ratha přímo při činu nebo bezprostředně po něm; s peněžitou částkou v krabici. Předmětem zájmu detektivů jsou podle serveru Lidovky.cz tendry ve středočeských krajských nemocnicích, především v příbramské a kladenské; skupina ale údajně organizovala i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) už v pondělí večer vydala souhlas s odevzdáním Ratha soudu. Sněmovna na své následující schůzi rozhodne, zda s konečnou platností jeho stíhání připustí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…