Rath přitížil ČSSD, míní poslanec Polčák. Hovoří i o podezřelých sms zprávách

05.06.2012 19:55

Někdejší přední politik ČSSD David Rath vyvinul nemalé úsilí, aby přesvědčil své kolegy, že jeho proces je ve skutečnosti politickou kauzou. Nezhroutí se nakonec celá kauza např. kvůli tomu, že případ přešel z jednoho státního zástupce na druhého? Nejen na tuto otázku odpověděl v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu na Českém rozhlase 1 zákonodárce Stanislav Polčák (TOP 09).

Rath přitížil ČSSD, míní poslanec Polčák. Hovoří i o podezřelých sms zprávách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák
reklama

Poslanec David Rath ve sněmovně ve svém projevu vykreslil konspirační teorii, ve které popsal, kdo a jak na něj celou kauzu údajně ušil. Svá tvrzení přitom opíral také o fakt, že celá kauza zpočátku připadla ústecké státní zástupkyni Lence Bradáčové. Poukazoval také na to, že policie vyvinula neuvěřitelnou snahu, aby ho polapila do svých sítí. Co na tyto teze říká koaliční poslanec Stanislav Polčák (TOP 09)?

Problém ČSSD a podezřelé sms

Posouzení celé kauzy je podle Polčáka na soudu a poslanec v pořadu zdůraznil, že on má důvěru v jejich nezávislou práci a stejně tak věří, že byly důvody k tomu, aby kauzu dostala ústecká státní zástupkyně. Stín pochybnosti se ale nad tímto krokem vznáší. Je však třeba mít na paměti, že ta zřejmě nejdůležitější informace zazněla hned na počátku projevu.

 „To zásadní zaznělo hned na začátku. Pan poslanec hned v úvodu svého projevu národu řekl, že oněch sedm milionů byly peníze na volby, přičemž nechtěl dále celou věc komentovat, připomněl Polčák. Dodal k tomu, že Rath tak vlastně fakticky změnil výpověď a kdyby se tato druhá verze ukázala jako pravdivá, byla by to špatná zpráva pro ČSSD. „Jestli se v případě této strany předávají peníze na volby touto cestou, je to velmi špatná zpráva pro celou společnost,“ zdůraznil poslanec.

V pořadu ovšem zazněla ještě jedna závažná informace. Zdá se, že se někdo mohl pokoušet ovlivnit rozhodování poslanců prostřednictvím podezřelých sms zpráv. Poslanec Potvrdil, že podezřelé sms zprávy přišly několika kolegům, přičemž šlo o bláznivé texty.

„Jestliže jednomu poslanci přijde zpráva z telefonního čísla kolegy, který sedí nedaleko vás a její obsah je v podstatě bláznivý, tak si myslím, že je to věc, která by se měla prověřit," uvedl k tomu zákonodárce.

Chyba Radka Johna

Zákonodárce také připomněl, že poslanci mandátového a imunitního výboru byli příslušní k projednání o případném zbavení Davida Ratha poslanecké imunity a z této pozice měli zachovat mlčenlivost a neporušovat ji, jak to podle Polčáka učinil např. někdejší ministr vnitra Radek John.

Polčák se také vyjádřil k otázce, zda je pravda, že bude dostávat poslanecký plat i ve vazbě. Zapochyboval o tom, zda uvalení vazby představuje legitimní důvod pro uznání omluvy z jednání, ale i kdyby bylo nakonec řečeno, že vazba je legitimní důvod pro nepřítomnost v dolní komoře a on má dál dostávat plat, tak ho opět rozdá, tak jak to údajně činil i v minulosti.

Problém by to ale mohl být ve chvíli, kdyby policie chtěla rozšířit obvinění, o čemž by musela opět rozhodovat sněmovna, což už by Polčák považoval za neúnosné.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…