Rath se snaží zastrašovat lidi, tvrdí ekonomové

08.03.2011 22:14

Slova středočeského hejtmana Davida Ratha, že sociální demokracie po převzetí moci znárodní vznikající soukromé penzijní fondy, má podle ekonomů hlavně znejistit lidi a snížit tak jejich ochotu se do soukromého spoření zapojit.

Rath se snaží zastrašovat lidi, tvrdí ekonomové

"Znamená to (prohlášení Davida Ratha - pozn. red.) přesně to, před čím už nedávno varoval prezident Václav Klaus. Tedy, že je celá reforma uspěchaná a místo přijímání unáhlených rozhodnutí by měla vláda pokračovat v odborných diskuzích a debatách," řekl agentuře Mediafax analytik společnosti NextFinance Vladimír Pikora.

Podle něj by bylo dokonce možná levnější, kdyby Nečasova vláda žádnou reformu neprováděla. "Než dělat reformu, kterou následující vláda zruší, tak radši nedělat žádnou reformu. Vím, že nás nicnedělání vychází velmi draze, a že se s důchodovou reformou mělo začít už dávno, ale nedělat nic je pořád v porovnání se současnou vládní snahou levnější," vysvětlil.

Rath straší

"Jde o strašení zodpovědných investorů, kteří pečlivě promýšlí, kam své peníze vloží. Ty může výrazně ovlivnit srovnávání s Maďarskem či Polskem," doplnil Analytik České spořitelny a člen Národní ekonomické rady vlády NERV Petr Zahradník.

Hejtman Rath v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu uvedl, že pokud by vláda prosadila povinné spoření v soukromých fondech, tak by ČSSD po nástupu k moci tyto fondy znárodnila.

Znárodnění se stane nutností

"Pokud by vláda silou prosadila povinné vyvádění peněz do soukromých fondů, já bych se vůbec nebránil se nechat inspirovat třeba v orbánovském Maďarsku," řekl Rath a připomenul tamější situaci: "Hrozilo zhroucení financí a sáhl k tomu, že soukromé fondy převedl pod stát. Nic jiného takovému státu pak do budoucna nezbude, to je evidentní."

Tato kontroverzní slova už ale odsoudili jak koaliční politici, tak i Rathovi kolegové. "Jde o osobní názor Davida Ratha, nejde o stanovisko sociální demokracie," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Dále čtěte:

Rath chce znárodňovat, Kocourek tomu nevěří

Žena, která křičí na ministry, pokračuje: Kalousek je zločinec

Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…