Rath seděl na penězích z EU. Dotace zadržoval i rok

28.05.2012 7:19

Jak dlouho budete čekat na peníze z EU? Závazná pravidla říkají, že by administrativa kolem projektů měla být vyřešena do tří měsíců. Někdejší přední politik ČSSD David Rath však v pozici středočeského hejtmana tato pravidla občas ignoroval a proplacení některých projektů zdržoval až rok. Pokud si někdo stěžoval, napříště už dotace nezískal vůbec.

Rath seděl na penězích z EU. Dotace zadržoval i rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Evropská unie doporučuje zaslat peníze na projekty, které se Brusel rozhodl podpořit, do 30 pracovních dnů od okamžiku, kdy je má k dispozici příslušná regionální rada. Závazná pravidla pak stanovují, že dotace musí být proplacena nejpozději do tří měsíců. Deníku Právo se ale podařilo zjistit, že pro někdejšího předního politika ČSSD a hejtmana Davida Ratha tato pravidla zřejmě neplatila. Lépe řečeno je ignoroval, když proplacení některých projektů zdržoval i rok.

Hostivice za vodou

„V minulosti byl problém s předsedou regionální rady Davidem Rathem, který u některých projektů zdržoval podpis smlouvy i o více než jeden rok,“ sdělila Právu mluvčí MMR Jana Jabůrková. Roční zdržení způsobené tím, že Rath odmítal v odpovídajících lhůtách podepsat příslušné smlouvy, se dotklo hned čtyř projektů, naproti tomu Rathova domovská Hostivice získala bez průtahů 75 milionů korun.

„Projekt rekonstrukce ZŠ Nerudova v Říčanech byl schválen 18. května 2010, smlouvu o poskytnutí dotace město podepsalo 29. června, ale na podpis hejtmana Ratha se čekalo až do 25. října téhož roku. Kvůli prodlevě jsme museli změnit termíny projektu, což se muselo řešit dodatkem smlouvy o poskytnutí dotace,“ řekl Právu starosta Říčan Vladimír Kořen.

Administrativní zátěž nebo korupce?

Je třeba dodat, že prodlevy nemusí souviset s korupčním jednáním, z něhož je Rath obviněn, neboť náročná administrace projektů nějaký čas zabere, na druhé straně ale také platí, že dlouhé prodlevy vytvářejí nemalý prostor pro korupci.

V případě říčanské základní školy je ale podezření na vytváření korupčního prostoru poměrně silné. Starosta totiž přikročil ke zrušení zakázky a vypsání nového výběrového řízení, neboť měl za to, že rekonstrukci může pořídit levněji. První soutěž organizovala společnost CPS Consulting, s níž se lze setkat i u některých podezřelých zakázek středočeských nemocnic, které připravovala také obviněná Kateřina Pancová.

Poté, co město rozvázalo spolupráci s CPS Consulting a vypsalo nový tendr, ušetřilo 30 procent z původní ceny. Starosta k tomu ale také dodává, že od té doby neuspěli u exhejtmana Ratha s žádnou žádostí o dotace.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…