Rathovo zadržení může být protiústavní, tvrdí odborník

17.05.2012 20:06

Podle odborníka na ústavní právo Václava Pavlíčka policisté při zadržení Davida Ratha zřejmě pochybili. Nejdříve měla totiž o jeho vydání rozhodnout sněmovna a teprvé poté mohl být poslanec trestně stíhán.

Rathovo zadržení může být protiústavní, tvrdí odborník
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

“Myslím, že se špatně interpretuje celý odpovídající článek ústavy,” domnívá se Pavlíček. Jedná se o článek 27, ve kterém je řečeno, že nelze žádného poslance ani senátora stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Dále se v něm píše, že lze dotyčného zadržet, ale jen při páchání trestného činu, anebo bezprostředně poté. Následně musí orgány činné v trestním řízení do jednoho dne od incidentu získat souhlas od předsedy komory. A pak musí komora rozhodnout o přípustnosti stíhání.

Na předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) se policie sice obrátila týž den, kdy Ratha zadržela z převzetí údajného úplatku, a Němcová ještě ten samý večer rozhodla o jeho vydání. "Imunita chrání poslance pro jeho výkon mandátu. Když už nevykonává mandát, není důvod k tomu, aby byl chráněn. To není nedotknutelnost poslance," souhlasí s postupem šéfky sněmovny Pavlíček.

Následně ovšem měla hlasovat sněmovna. A to se nestalo. Vzhledem ke svému programu by se k tomu dostala zřejmě až začátkem června. To se nelíbí některým členům mandátního a imunitního výboru: "My doufáme, že to (Rath - pozn. redakce) do té doby vzdá, protože to nechceme absolvovat," řekl jeden z členů. Ratha by totiž v případě, že by se chtěl účasnit zasedání mandátního a imunitního výboru, musela doprovázet policie nebo vězeňská služba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…