Rebel Florián zaútočil v novinách na primátora Svobodu: Je obviněný

14.08.2013 8:15

Poslanec ODS Jan Florián, který se zařadil ke skupině rebelů už před schvalováním daňového balíčku, nyní opustil jednací sál při hlasování o důvěře Rusnokově vládě. Šlo prý o jedno z nejtěžších rozhodnutí v jeho životě. V rozhovoru pro Právo odmítá, že by za ním stály tlaky zvenčí.

Rebel Florián zaútočil v novinách na primátora Svobodu: Je obviněný
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Poslanec ODS Jan Florián ve své kanceláři
reklama

Poslanecký klub Floriána kvůli jeho "zradě" vyloučil ze svých řad. Den poté, co sám vystoupil i ze strany, jej - už jako nečlena - vyloučila také Výkonná rada ODS.

Těžké rozhodnutí

Před tím, než Florián přistoupil ke svému kroku, mluvil prý s úřadujícím předsedou Martinem Kubou o několika možných variantách. Jednou z nich byla i ta, že poslanci ODS odejdou ze sálu, aby se vymezili vůči TOP 09 a ODS měla čas se zmátořit. Nakonec se rozhodl sám za sebe odejít. "Moje rozhodnutí bylo jedno z nejtěžších v mém životě. Já nechci chaos na politické scéně, kdy politici řeší jen svoje problémy. Proto byly předčasné volby pro mě nejčistším řešením. Zvažoval jsem to zhruba čtrnáct dní," vysvětlil poslanec deníku Právo.

Odchod ze sálu ale nebere jako zradu "stojedničkové" většiny. "To bylo přece něco úplně jiného, to bylo prostě deklaratorní prohlášení, že podporujeme Miroslavu Němcovou," říká. "Mé konečné rozhodnutí padlo zhruba hodinu předtím, než se hlasovalo. Miloš Zeman ve svém projevu ve sněmovně dal navíc jasný signál, že Miroslavu Němcovou nepodpoří," dodává.

Nikdo za mnou nechodil, mám svůj rozum

Florián jednoznačně odmítl, že by za jeho rozhodnutím stály tlaky zvenčí. "Mohu to zcela vyloučit. Za mnou nikdo nechodil, mám svůj rozum, nejsem ovce bez mozku. Nebyl jsem nikým ovlivňován," prohlašuje jednoznačně.

Vyloučení Tomáše Hrdličky, který měl mít údajně na rozhodnutí poslanců podíl, ze strany považuje za absurdní. Za poslední rok ho prý viděl asi čtyřikrát. "Tady je vyvolaný nějaký zástupný problém, že mě údajně řídí jakýsi kmotr. A pan Bohuslav Svoboda, kterého sám pan Hrdlička do ODS přivedl, o mně říká, že jsem jakási podržtaška. Pan zastupitel Svoboda, který má sděleno obvinění, mě nemusí urážet," říká poslanec.

I své vyloučení považuje za směšné, protože už fakticky nebyl členem, den předtím ze strany vystoupil sám. "Výkonná rada mě sice později vyloučila, což považuji za komické: Dnes ODS vylučuje i nečleny, za chvíli vyloučí ze strany také Baracka Obamu a voskového Michaela Jacksona," říká s nadsázkou.

Na politiku nezanevřel

Nyní přemýšlí, co dál. Pokud by prý vznikl nový pravicový subjekt, velmi by ho to zajímalo. "Kdyby měli Mirek Topolánek, kterého považuji za velkou osobnost s velkým charismatem, a Václav Klaus chuť k návratu do vrcholové politiky, takový subjekt by určitě měl na pravici šanci," říká. Prozatím zůstává nezávislým zastupitelem městské části Praha 10, na politiku prý nerezignoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…