Recept Řeků na život bez peněz. Začali si vyrábět vlastní, a kupodivu to prý funguje

23.07.2015 17:09

V Řecku vymysleli nový způsob boje s ekonomickou krizí. V některých městech vznikají výměnné sítě, přestává se používat euro a Řekové se vracejí ke směnnému obchodu. Dokonce mají i vlastní měnu, která, jak sami říkají, euro nenahradí, rozhodně ale pomůže. Informuje The Guardian.

Recept Řeků na život bez peněz. Začali si vyrábět vlastní, a kupodivu to prý funguje
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

Na tržišti v řeckém Volosu funguje směnný obchod. Místní obyvatelé tu mění například olivový olej, čerstvě napečené koláče nebo spotřebiče za náhradní měnu, takzvané Temy. Jeden Tem odpovídá jednomu euru a existují i v podobě voucheru.

Za Tem si můžete pořídit cokoliv od oblečení, jídla, pití až po lekci jógy. „Všechno je to o směně a solidaritě, pomáháme jeden druhému v těchto těžkých časech,“ říká Angelika Ioanitouová, jedna z místních obyvatelek, která si prodejem mýdla a olivového oleje vydělá 70 Temů, které následně utratí za koláče, pomeranče, sanitární prostředky a mnoho dalšího.

Systém on-line výměnné sítě, který spustili ve Volosu, má ohromný úspěch. V tuto chvíli má přes 1 300 členů a další se připojují. „Pro ženy, které jsou dlouhodobě nezaměstnané a nechodí do kaváren, jako to dělají muži, je to jako patřit do velké podpůrné společnosti,“ říká Ioanitouová.

„Pro mnohé to představuje způsob, jakým zároveň nahradit ztracené příjmy a vytvořit ochrannou síť v této velmi těžké chvíli v jejich životech,“ říká Janis Grigoriou, sociolog, který je jedním ze zakladatelů sítě. „Starší generace naší země si stále pamatuje, jak běžná směna byla. Ve vesnicích jste vyměnili mléko a kozí sýr za maso a mouku.“

Celý text zde

Takových sítí vzniká v Řecku více. Ve chvíli, kdy sociální stát přestal fungovat, převzali otěže místní a začali vytvářet obdobné sítě na předměstí Athén, na Korfu a jinde. Síť ve Volosu, který je v Řecku znám pro svoji extrémní nezaměstnanost, však byla první a prozatím největší.

„Na rovinu, Tem je záchrana,“ říká Kristina Koutsieriová, další z návštěvnic trhu ve Volosu, a dodává: „V březnu jsem musela zavřít svůj obchod s potravinami, který jsem měla 27 let, protože jsem si už nemohla dovolit nové daně a poplatky. Všichni, které znám, přišli o práci.“

Starosta Volosu Panos Skotiniotis vidí Tem jako skvělý prostředek, kterým doplnit euro. „Podporujeme všechny alternativy, které nám pomohou odlehčit krizi a její sociální důsledky,“ řekl. „Euro sice nikdy nenahradí, rozhodně však pomáhá sociálně slabším členům naší společnosti. Ve všech sociálních a kulturních aktivitách obce podporujeme používání Temu.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…