Recese trvá, inflace a zdražování bere lidem peníze z kapes

9. 3. 2012 13:29

Za celý loňský rok vzrostla průměrná mzda v České republice ve srovnání s rokem 2010 o 522 korun na 24 319 korun. Byla tak vyšší o 2,2 procenta. Reálně po odečtení inflace se zvýšila ale jen o 0,3 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Bez ohledu na zvýšení hodnoty průměrné mzdy, reálné mzdy klesají, a všem.

Recese trvá, inflace a zdražování bere lidem peníze z kapes
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena nakupující potraviny v supermarketu
reklama

 „Reálné mzdy v podnikatelské sféře se snížily o 0,3 procenta, ve státním aparátu o 0,8 procenta,“ připomněl pro Novinky.cz analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Podnikatelům se jejich reálné mzdy podle analytika Michala Kozuba ze společnosti Home Credit doposud zvyšovaly, zpomalení ekonomiky nyní však dolehlo i na ně. „Ještě citelněji se dotklo zaměstnanců. Jejich mzda po odečtení inflace dlouhodobě klesá a nejinak tomu bylo i v posledním čtvrtletí tohoto roku,“ doplnil na serveru Novinky.cz Kozub.

Ekonomika je v recesi, růstové vyhlídky jsou chabé, nezaměstnanost roste

Podle analytika Tomáš Volfa se dá se čekat, že trend poklesu reálné mzdy bude pokračovat i letos. „Pokud budeme vůbec moci mluvit o nějakém nominálním růstu, vysoké tempo růstu cen bude znamenat pokles reálné hodnoty,“ je přesvědčen Volf.

Jak připomněl další z analytiků Michal Kozub, ekonomická recese, která se vrátila do Česka po dvou letech, nutí podniky šetřit, a tak zvyšování platů rozhodně není na pořadu dne. „Naopak ceny rostou nejrychleji za tři roky, a lidé si proto příliš nepolepší,“ dodal Kozub.

Podle Volfa rovněž poměrně vysoká nezaměstnanost nevytváří tlak na zaměstnavatele, kteří si mohou dovolit mzdy nezvyšovat, což jim trochu uvolňuje ruce a zvětšuje manévrovací prostor při očekávaném poklesu tempa růstu ekonomiky.

„Ekonomika je v recesi, růstové vyhlídky jsou chabé, nezaměstnanost roste a pokles reálných mezd je odrazem této nepříznivé situace,“ shrnul pro Novinky.cz ekonom Pavel Mertlík z Raiffeisenbank.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

15:58 Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

Moderátor Luboš Xaver Veselý se sešel se zpěvákem Ondřejem Hejmou, aby shrnuli dění v uplynulých dne…