Řecký parlament schválil uspořádání referenda

28.06.2015 7:36

Řecký parlament podle očekávání schválil uspořádání referenda o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Má být 5. července, jak si přál řecký premiér Alexis Tsipras. Informovaly o tom zahraniční agentury. Podle AP tak vzniká otázka, zda Řecko může zůstat v eurozóně. Předseda Evropské Rady Donald Tusk dnes řekl, že Řecko má zůstat mezi státy používající jednotnou měnu.

Řecký parlament schválil uspořádání referenda
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Pro vládní návrh referenda hlasovalo 178 poslanců, proti 120 a dva se zdrželi. Pro plebiscit o dohodě s věřiteli byla vládní radikální levice a její spojenci z řad nacionalistů a krajní pravice. Proti byli především konzervativci, socialisti a komunisti. Premiér Tsipras v projevu k poslancům v noci na dnešek vyjádřil přesvědčení, že v referendu "řecký lid řekne důrazně ne ultimátu" věřitelů.

Demokratická důvěryhodnost euroskupiny je ohrožena, zní z Řecka

Řecko v pátek odmítlo současné podmínky požadované věřiteli a žádalo o krátké prodloužení programu současného záchranného programu pro Řecko tak, aby platil v době, kdy by se mělo referendum konat. Euroskupina ale v sobotu rozhodla o ukončení záchranného programu pro Řecko k 30. červnu. Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise ohrožuje odmítnutí prodloužit program o dny či týdny tak, aby se mohlo referendum uskutečnit, demokratickou důvěryhodnost euroskupiny.

Lucemburský ministr financí Pierre Gramegna řekl, že Řecko nedalo dalším členům euroskupiny jinou možnost, než hlasovat proti prodloužení záchranného programu. Náhlé oznámení referenda bez informování partnerů nejen všechny překvapilo, ale otřáslo i důvěrou v Řecko. Řecká delegace podle něj nejprve v pátek odešla uprostřed jednání a pak premiér oznámil referendum a zároveň doporučil obyvatelům, aby hlasovali proti záchrannému programu, který ještě nebyl ani dokončen.

Ve Frankfurtu nad Mohanem má dnes k situaci zasedat rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB), v jejíchž rukou je podle komentářů nyní osud Řecka.

"Řecko je a má zůstat členem eurozóny," řekl Tusk. Dodal, že jedná s představiteli zemí o udržení celistvosti zóny o 19 zemích poté, co podle Reuters 18 ministrů financí jednalo v Bruselu bez svého řeckého partnera.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…