Redaktor Respektu: Voliči jsou neskutečně hloupí

24. 6. 2016 13:47

Redaktor Respektu Marek Švehla si ve svém příspěvku na sociální síti Facebook servítky nebral. Voliči jsou neskutečně hloupí, napsal poté, co se dozvěděl výsledky referenda ve Velké Británii. Ta se rozhodla opustit Evropskou unii. Své řekl i Teodor Marjanovič na serveru iHNed.cz.

Redaktor Respektu: Voliči jsou neskutečně hloupí
Foto: archiv tan
Popisek: Brexit
reklama

„Referendum opět ukázalo, že lidi jsou v politickém nebo dlouhodobém smyslu neskutečně hloupí, snadno zmanipulovatelní a nevidí si na špičku nosu. Navíc se ze své hlouposti neumí poučit. Jak se tahle země poučila z volby komoušů v roce 1946? Minimálně. Britům se teď nepovede líp, odpůrci EU to ale nikdy neuznají,“ poznamenal bez skrupulí Švehla. Podle něj budou nyní hledat chyby všude možně, jen ne ve své stupiditě. „EU by jim teď neměla tohle chování usnadňovat svými ústupky. Jinak souhlasím, že se EU v reakci na brexit musí změnit. Akorát bude moc těžké se na téhle změně shodnout,“ podotkl. 

Vnímá také, že nyní nastoupí čeští oponenti Evropské unie, kteří budou štvát proti Německu. „Protože to je pro Česko v téhle bouři jediné pevné madlo, kterého bychom se měli držet. Všechna ostatní nás dřív nebo později nechají vodě napospas. Ale třeba to dopadne dobře hlavně pro naše děti, které by si teď měly začít užívat výhod EU, ať už budou v jakémkoliv balení,“ uzavřel Švehla.

Podle komentátora Teodora Marjanoviče ze serveru iHNed.cz musí Velká Británie nyní dostat pohlavek. A to od těch, kdo chtějí v EU pokračovat. „Pomalým, nespektakulárním, nesrozumitelným postupem Unie dokázala obrušovat hrany staletých nenávistí a uvádět do chodu původně nemyslitelné změny. Výsledek brexitu vypustí džina nenávisti opět z lahve,“ myslí si. 

Vnímá, že tato zbytečná chyba nastala v době velkého ohrožení, stejně jako v minulosti předválečný appeasement. „Ve chvíli, kdy vliv USA prokazatelně oslabuje a naopak Rusko lstivě buduje svoje retrobolševické impérium, nemluvě o podezřelých čínských aspiracích zejména ve střední Evropě, dostala evropská integrace úder pěstí přímo do tváře. Velká Británie se v referendu rozhodla Unii opustit,“ konstatuje Marjanovič. Nyní by jí to Evropa měla vrátit v podobě neochoty s ní vyjednávat o nových smlouvách. „Jen ať se zkrátka Britové teď ve své svobodičce vykoupají. Pokud bychom jim vystoupení usnadnili, jen bychom tím posílili euroskeptické křiklouny tady u nás, třeba i v Česku, kteří by pak začali tvrdit: Vidíte, jak to jde snadno, podívejte se na Británii,“ pomyslel si. 

Původní text ZDE.

Celý příspěvek Marka Švehly

Volá se po politické nekorektnosti, tak si jednu dejme: Referendum opět ukázalo, že lidi jsou v politickém nebo dlouhodobém smyslu neskutečně hloupí, snadno zmanipulovatelní, a nevidí si na špičku nosu. Navíc se ze své hlouposti neumí poučit. Jak se tahle země poučila z volby komoušů v roce 1946? Minimálně. Britům se teď nepovede líp, odpůci EU to ale nikdy neuznají. Budou hledat chyby všude možně, jen ne ve své stupiditě. EU by jim teď neměla tohle chování usnadňovat svými ústupky. Jinak souhlasím, že se EU v reakci na Brexit musí změnit. Akorát bude moc těžké se na téhle změně shodnout. Racionální by bylo ubrat zákazů žárovek, zároveň ale přidat Bruselu pravomoci jinde, třeba v ochraně hranic. Jenže oponenti EU budou pořád mluvit o "méně Bruselu" a pumpovat do lidí pocit, kterému propadli i Britové: že stačí něco zrušit, vystoupit atd. a bude líp. Ti čeští budou štvát proti Německu, protože to je pro Česko v téhle bouři jediné pevné madlo, kterého bychom se měli držet. Všechna ostatní nás dřív nebo později nechaji vodě naposlas. Ale třeba to dopadne dobře hlavně pro naše děti, které by si teď měly začít užívat výhod EU, ať už budou v jakémkoliv balení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrádce Vojtěch Filip? Umělci mluví jinak, než by se čekalo. Rusko, rudí a Novotný

13:04 Zrádce Vojtěch Filip? Umělci mluví jinak, než by se čekalo. Rusko, rudí a Novotný

ANKETA „Jen se zase pár magorů pokouší zviditelnit,“ reaguje na iniciativu hnutí STAN vůči předsedov…