Ředitelství silnic dostalo od ÚOHS pokutu 300 000 korun

27.07.2016 10:52

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má za chyby v zakázce na stavební práce na silnici R6 na Sokolovsku zaplatit 300 000 korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se tendrem za téměř 2,5 miliardy Kč na stavební práce zabýval, pokutu snížil o 200 000 korun. Vyplývá to z webu úřadu.

Ředitelství silnic dostalo od ÚOHS pokutu 300 000 korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Ředitelství silnic určilo pevnou cenu za část zakázky a v té podle ÚOHS znemožnilo soutěž mezi uchazeči. Jádrem sporu byly čtyři položky týkající se rekonstrukce objízdných tras souvisejících s hlavní částí prací v úseku Nové Sedlo – Sokolov. ŘSD na tuto část tendru stanovilo pevnou cenu 110,3 milionu korun, nabídky uchazečů pak hodnotilo včetně této fixní částky.

„Autoritativní stanovení části nabídkové ceny zadavatelem vede k deformaci konkurenčního prostředí, a tento postup je tak v rozporu se smyslem a účelem zákona,“ uvedl v novém rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Vzhledem k ceně zakázky hrozila ŘSD pokuta přes šest milionů korun. Její výsledná výše podle Rafaje zohledňuje funkci represivní i preventivní. ŘSD se ještě může pokutě bránit podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně, což ale nemá odkladný účinek.

Antimonopolní úřad původně uložil pokutu ve výši půl milionu, ŘSD se proti tomu odvolalo a uvedlo, že postupovalo transparentně a nediskriminačně. Předseda ÚOHS Petr Rafaj následně původní závěry svých podřízených zrušil. Našel v jejich postupu několik chyb. Nyní tedy úřad rozhodl o pokutě ve výši 300 000 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…