Referendum kvůli slučování škol v ostravské části Jih je neplatné

30.04.2016 21:57

Místní referendum v ostravské městské části Jih svolané kvůli slučování základních škol v Mitušově ulici je neplatné. K urnám dnes přišlo jen 3,57 procenta oprávněných voličů, což je zhruba desetina počtu potřebného k tomu, aby výsledky referenda mohly být uznány. ČTK to řekla mluvčí radnice Martina Gavendová.

Referendum kvůli slučování škol v ostravské části Jih je neplatné
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Pro platnost referenda by minimální účast musela dosáhnout alespoň 35 procent. Mluvčí doplnila, že v obvodu je 86 394 oprávněných voličů, v referendu bylo vydáno 3 083 hlasovacích lístků.

Volební místnosti se v nejlidnatějším ostravském obvodu otevřely v 10:00 a obyvatelé této městské části do nich mohli přicházet do 18:00. V referendu odpovídali na dvě otázky. Hlasovali o tom, zda souhlasí se sloučením dvou základních škol v Mitušově ulici, proti němuž se postavili rodiče i učitelé. Zároveň se vyjadřovali k tomu, zda souhlasí s tím, aby slučování či rušení základních a mateřských škol předcházelo veřejné projednání s občany a zpracování odborné koncepce nezávislou třetí osobou.

Spojením škol přišel obvod o kvalitní školu rodinného typu

Někteří lidé, kteří dnes k referendu zamířili, novinářům řekli, že nesouhlasí s postupem radnice, která o chystaném sloučení škol podle nich s rodiči dostatečně nekomunikovala. Poukazovali také na to, že spojením škol obvod přišel o kvalitní školu rodinného typu. Jiní zase tvrdili, že hlasovali proto, že nechtěli, aby referendum bylo jen zbytečným mrháním peněz. Náklady na uspořádání referenda obvod odhaduje přibližně na 3,5 milionu korun, jde především o mzdové náklady na volební komise a materiální zajištění referenda.

Obě školy v Mitušově ulici se sloučily už letos v lednu. Protestující rodiče se ale s postupem obvodu nechtěli smířit a podařilo se jim získat dostatečnou podporu nutnou k vyhlášení referenda. Radnice slučování odůvodňuje nízkou naplněností škol i skutečností, že školy jsou v těsné blízkosti. Poukazovala rovněž na to, že ZŠ Mitušova 16 je v lepším technickém stavu než slučovaná ZŠ Mitušova 8. V celém obvodu je podle mluvčí ve školách volných zhruba 6 000 míst a naplněny jsou asi z 56 procent.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…