Novela, před kterou varoval matematik a analytik Marian Kechlibar ve svém textu „Dokaž, že jsi nevinen“ je na světě a míří do Sněmovny. Podle nové normy by žaloby mohly podávat nejen diskriminovaní jedinci, ale i neziskové organizace. Novela též umožňuje hromadnou žalobu, přičemž důkazní břemeno by před soudem ve všech případech leželo na žalované straně.
„Je to úplný nesmysl, jsem opravdu zásadně proti. Diskriminační žaloby v abstraktní věci pokládám za úplný konec světa,“ uvedl pro Právo Marek Benda, člen ústavně-právního výboru za ODS. „Směřuje to pouze k tomu, že začneme živit neziskovky, které se budou zabývat jen tím, že budou otravovat podnikatele a říkat, že toto ustanovení vašich vnitřních předpisů je potenciálně diskriminační,“ hrozí se poslanec.
Kechlibar i Benda spojovali tento zákon s novelou, která nakonec neprošla, jež by zvyšovala pravomoci ombudsmana. „Paní Šabatová svojí předešlou činností zařídila úřadu ombudsmana takovou ‚skvělou‘ pověst, že záměr nakonec neprošel,“ píše k tomu Kechlibar.
Novela připadá nebezpečná i Patriku Nacherovi z ANO, i když někteří jeho straničtí kolegové a kolegyně za ní stojí. „Nesouhlasím se změnou důkazního břemene. Dokazovat, že jste něco neudělal, je neskonale těžší a někdy absurdní,“ podotkl poslanec. „Zásadně mi vadí, že by žaloby mohly podávat právnické osoby. Je to posílení aktivistické činnosti některých spolků a organizací,“ dodal s tím, že se jedná o další znak progresivistického trendu. „Boj proti diskriminaci se stal posvátnou krávou, ale všeho moc škodí,“ řekl na závěr.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas