Reportéři kyjevského deníku na území ovládaném separatisty. Vznikla tato reportáž

24. 7. 2015 19:30

V Doněcku ovládaném proruskými separatisty podle ukrajinského deníku Kyiv Post i nadále vládne bezpráví. Lidé jsou dle očitých svědectví bezdůvodně zatýkáni a tresty jsou jim vyměřovány bez rozhodnutí soudu. Někteří jeho obyvatelé tvrdí, že fašismus vládne v jejich městě, nikoli v Kyjevě, jak tvrdí separatisté podporovaní Kremlem.

Reportéři kyjevského deníku na území ovládaném separatisty. Vznikla tato reportáž
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát žádající pomoc Donbasu
reklama

„Náhodné zatýkání a porušování práva se stalo součástí každodenního života obyvatel našeho města. Mohou zatknout kohokoli, kdo se jim nezdá. Bez důvodu,“ cituje deník profesorku ekonomie Irinu, která se obává prozradit celé své jméno. Podle svých slov zná jména lidí, kteří stojí za nezákonným zatýkáním civilistů, ale nehodlá je jmenovat. „Krátce po povstání získali zcela náhodně moc do svých rukou obyčejní civilisté. Bylo pro ně potom jednoduché ukázat prstem na své spoluobčany a obvinit je z proukrajinských postojů či čehokoli jiného. Nikoli proto, že by snad za něco mohli, ale proto, že je nenáviděli. Znám jednoho muže, který nechal zatknout manžela své expřítelkyně. Je to prostě šílené,“ svěřuje se Irina.

Doněck se dle jejího mínění utápí v chaosu a už nikdy nebude jako dřív. Podobná nejistota a strach panuje dle reportérů Kyiv Post na všech územích ovládaných proruskými separatisty. Před třemi dny byli novináři ukrajinského deníku zatčeni Vostockým praporem a převezeni na policejní stanici ve městě Jasynuvata, které je pod kontrolou separatistů, aby jim byly údajně zkontrolovány dokumenty. „Viděli jsme tam starší ženu, jež přes mříže držela ruce svého syna. Veronika, jedna z bojovnic separatistů nám sdělila, že jde o místního zloděje. Prý ho do vězení přivezl majitel zdejšího obchodu. Zadržený mladík kradl jídlo. Po chvíli je starší žena nucena odejít a její syn se dává do pláče. Dva separatisté jej berou za ruce a vedou pryč. Je nám zakázáno scénu fotit či o ní později psát,“ vypráví reportéři Kyiv Post.

Veronika odmítá reportérům sdělit, kdo ten muž byl. Pouze opakuje, že to byl zloděj. „V Bibli se říká, že si nikdo nemá brát to, co není jeho. My jsme neudělali nic špatného, to on se provinil,“ říká mladá separatistka. Když se reportéři telefonicky dotazují mluvčí ministra vnitra Doněcké lidové republiky na mechanismy zadržování a souzení obviněných na územích ovládaných separatisty a konkrétně na případ muže obviněného z krádeže v Jasynuvetě, je očividně podrážděná. „On a všichni ostatní byli dáni do vazby, protože porušili naše zákony. O tom, kdo se provinil proti zákonům, rozhodujeme pouze my, nikoli novináři z Kyiv Post,“ odsekává Veronika, jež se odmítla představit celým svým jménem a rezolutně ukončuje hovor.

Podle reportérů ukrajinského deníku je obtížné zjistit, kolik přesně lidí je na územích ovládaných proruskými separatisty uvězněno. Prezident Ukrajiny Petro Porošenko v rozhovoru pro televizi 1+1 12. července uvedl, že jenom v oblasti Donbasu jde o více než 250 jedinců. „Bohužel nemáme potvrzený přesný počet těch, které pohřešujeme.“ Profesorka ekonomie Irina z Doněcku komentuje situaci lapidárně. „Úřady tady v Doněcku tvrdí, že v Kyjevě vládnou fašisté. Já ale vím, že za druhé světové války fašisté a nacisté bezdůvodně zatýkali lidi s opačnými postoji a poté je bez důkazů a nespravedlivě odsuzovali. A přesně toto se dnes děje v našem městě. Takže kdo jsou tedy v této válce vlastně fašisté?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…