Represivní složky poněkud zdivočely. A prochází jim to, píše Jindřich Šídlo

03.07.2013 7:40

Dnes je tomu přesně tři týdny ode dne, kdy policisté z Útvaru pro organizovaný zločin provedli protikorupční akci ve Strakově akademii. Po jednadvaceti dnech se podle hlavního analytika Hospodářských novin Jindřicha Šídla nabízí smutná otázka: „A to je jako všechno?“

Represivní složky poněkud zdivočely. A prochází jim to, píše Jindřich Šídlo
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Komentátor Hospodářských novin v pořadu ČT Hyde park

Šídlo ve svém komentáři poukazuje na skutečnost, že i tři týdny po zásahu je počet obviněných osob stejný jako na začátku, obvinění se tedy týká jen Jany Nagyové, Ondreje Páleníka, Milana Kovandy, Jana Pohůnka, Petra Tluchoře, Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Romana Bočka.

„Věřme své justici, co jiného se taky dá dělat,“ povzdechl si Šídlo. Kromě Kovandy jsou všichni obvinění už od 15. června ve vazbě, proti níž podali stížnost. Důvod je podle jeho názoru jednoduchý – přidušení ve vazební věznici je prý mimořádně oblíbený způsob práce české justice. Ironicky podotkl, že stížnostmi se zcela jistě soud bude pečlivě zabývat jako například v případě exhejtmana Davida Ratha, který za mřížemi pobývá už čtrnáct měsíců.

Podle Šídla se v souvislosti s průběhem celé kauzy nabízí řada znepokojivých otázek: „Jestliže je nutné držet pod zámkem ty, kteří se nechali údajně zkorumpovat, kdy tedy budou obviněni ti, kteří je korumpovali? A nenaznačovali náhodou státní zástupci už před dvěma týdny, že obvinění premiéra Petra Nečase je otázkou velmi krátké doby? Na co se čeká? A proč přesně? Co je to za taktiku?“

Chyby policie veřejnost ráda odpustí

V zemi dle názoru Šídla panuje atmosféra, kdy každý sebemenší krok policie proti korupci v politice je odměněn zuřivým jásotem a potleskem, protože podporuje všeobecně přijímaný obraz politika jako kriminálníka. „Ledaskdo ochotněji přehlédne nějaký ten přehmat a vůbec ho nebude znepokojovat, že žije v zemi, kde represivní složky poněkud zdivočily, protože jim to prostě projde,“ nešetří kritikou.

Přesto prý stále doufá, že se veřejnost dočká vysvětlení, čí tedy byly ony zabavené desítky milionů korun a kilogramy zlata, a že konečně spravedlnost postihne i Romana Janouška a Ivo Rittiga, u nichž to údajně všechno začalo. „V opačném případě jsme stále ve stejném průšvihu. Možná ještě větším než před třemi lety,“ uzavřel Šídlo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…