Resort školství zdržuje jmenování 77 nových profesorů. Chybí zákon

18. 12. 2013 16:10

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy nepředalo na Hrad už 77 návrhů na jmenování profesorů, které náleží prezidentu republiky. Zeman dal v minulosti najevo, že chce jmenování profesorů přenechat někomu jinému, např. ministrovi školství. Zákon v tomto smyslu ale zatím přijat nebyl. Rektoři vysokých škol se proto na prezidenta chtějí obrátit, aby pomohl aktuální stav nečinnosti ministerstva vyřešit.

Resort školství zdržuje jmenování 77 nových profesorů. Chybí zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Petr Fiala předal jmenovací dekrety Martinu C. Putnovi a dalším pěti profesorům a profesorkám vysokých škol

"Někteří (profesoři) již čekají na formální akt jmenování tři čtvrtě roku od zvládnutí namáhavé procedury profesorského řízení. Česká konference rektorů se proto rozhodla požádat o jednání v této věci prezidenta. Navzdory některým tradovaným mýtům profesorů nepřibývá, jmenování nových nahrazuje odchod dosavadních," řekl serveru iDnes.cz rektor Karlovy univerzity Václav Hampl.

Ministerstvo školství se však brání odkazem na dohodu, kterou spolu uzavřeli prezident Miloš Zeman a tehdejší ministr školství Petr Fiala, který je dnes připraven kandidovat na post předsedy ODS. Po sporu o jmenování Martina C. Putny profesorem Zeman prohlásil, že o pravomoc jmenování nemá zájem, pakliže by měl být pouhým stvrzujícím úředníkem.

Dohodl se proto s ministrem na tom, že by měl profesory napříště jmenovat ministr školství, v případě univerzity obrany pak ministr obrany a v případě Policejní akademie ministr vnitra. Návrh dorazil do vlády. Do podoby platného zákona má ještě daleko. Rodící se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL není tomuto návrhu nakloněna. Proti se staví i vysoké školy. Jmenování profesorů by podle jejich názoru mělo zůstat prezidentovi, a to i kvůli prestiži jmenování profesorem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

14:10 Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

V pátek 23. listopadu se od 9 hodin uskuteční mimořádná sněmovní schůze k návrhu na vyslovení nedůvě…