Respekt kárá ČSSD: Měli jste velkou šanci a nevyužili jste ji

13.07.2019 21:49

Napřed prezident Miloš Zeman zdržoval odvolání ministra kultury Antonína Staňka seč mohl, a podle časopisu Respekt tím komplikoval situaci sociálních demokratů. A teď, když konečně připustil, že po takřka dvouměsíčních průtazích Staňka odvolá, komplikuje prý Zeman život sociálním demokratům znovu.

Respekt kárá ČSSD: Měli jste velkou šanci a nevyužili jste ji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman a Andrej Babiš
reklama

Sociální demokraté ústy svého předsedy Jana Hamáčka vyjádřili v průběhu měsíce května přání vyměnit ministra kultury Antonína Staňka. Předseda koaliční vlády Andrej Babiš (ANO) v souladu s koaliční smlouvou odnesl verdikt o Staňkově demisi na Hrad a čekal, že ke 31. květnu prezident Zeman Staňka odvolá. Čekal však marně. Podle Ústavy ČR sice nese odpovědnost za vládu premiér a nikoli prezident, ale Miloš Zeman dlouhé týdny stál za Antonínem Staňkem a nechtěl ho zbavit funkce.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Sociální demokraté přitom chtěli na post ministra kultury dostat starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu.

„Důvod, proč sociální demokraté nechtějí za Šmardu hledat náhradu, je ten, že v něm vidí jednoho z budoucích lídrů strany. „Má témata, umí dobře mluvit, na lidi působí sympaticky,“ shrnul důvody jeden z vyjednavačů strany, proč strana lpí na politikovi, jenž je od roku 2010 starostou Nového Města na Moravě. A jak už bylo zmíněno, ČSSD také vadí, jak se jim veřejnost směje, že vypadají slabě,“ stojí v textu o vládní krizi.

Z této nelehké situace mohla prý ČSSD něco vytěžit. Kdyby Miloš Zeman nadále trval na tom, že Antonína Staňka neodvolá, ČSSD mohla přijít s myšlenkou, že by Michal Šmarda jako starosta Nového Města na Moravě mohl být spíše ministrem pro místní rozvoj a ne ministrem kultury. Takováto výměna resortů by postavení sociálních demokratů ve vládě posílila. „Situaci jim v tomto směru ovšem paradoxně komplikuje to, že Miloš Zeman teď otočil a už netrvá na tom, aby Staněk zůstal na Ministerstvu kultury,“ stojí dále v textu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Otázkou tedy je, co udělá ČSSD dál. Bude Šmarda ministrem kultury? Nebo strana vybere nějakého jiného? Nebo se ministři ČSSD rozhodnou odejít z vlády? Sociální demokraté jsou si prý vědomi toho, že by pro ně případné předčasné volby nemusely dopadnout nejlépe, a tomu prý možná přizpůsobí další strategii. Zvlášť, když dává předseda Andrej Babiš najevo, že by rád pokračoval v současném koaličním projektu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Etzler rozpálen do běla Ševčíkem. Došlo na krematoria

11:41 Etzler rozpálen do běla Ševčíkem. Došlo na krematoria

Novinář Tomáš Etzler na svém twitteru upozornil na online přednášku vysokoškolského pedagoga a ekono…