Respekt ke kauze pandurů: Za nemocí detektiva Zahálky může stát strach

05.09.2011 10:55

Hlavní vyšetřovatel případu korupce a pletich při nákupu obrněnců Pandur, detektiv František Zahálka je už šestý týden nemocný. Upozorňuje na to týdeník Respekt s tím, že to už je druhý muž v souvislosti se šetřením, který má asi strach. Respekt dále obrací naruby únik informací kolem kauzy.

Respekt ke kauze pandurů: Za nemocí detektiva Zahálky může stát strach
Po utajeném svědkovi, rakouském manažeru Stephanu Szücsovi, jehož jméno uniklo před čtyřmi měsíci do českých médií, je detektiv Zahálka v případu pandurů podle Respektu další osobou, která dává najevo pocit ohrožení.

Obavy Stephana Szücse ale přitom byly podle Respektu pochopitelné - byl totiž jeden z korunních svědků, který vypověděl, jak si na schůzkách vyjednavačů řekl český podnikatel Marek Dalík o půlmiliardový úplatek za prosazení nákupu pandurů ve vládě jeho přítele a premiéra Mirka Topolánka. A za to mu logicky mohla hrozit pomsta korupčníků.

Ale proč se bojí český vyšetřovatel, kterému kryje záda autorita sboru a navíc desetičlenný česko - rakouský vyšetřovací tým? Na to se ve svém článku autorů Jaroslava Spurného a Ondřeje Kundry ptá Respekt.

Podle týdeníku jsou podivné i odpovědi samotného Zahálky k případu. „V žádném případě vám nic neřeknu, vyšetřování probíhá a navíc je možné, že mě odposlouchávají," řekl totiž novinářům Zahálka na otázku, zda vyšetřování probíhá i v jeho nepřítomnosti. Zahálka navíc prý uvažuje o konci své policejní kariéry.

Respekt mezitím zjistil, že výslech jednoho z klíčových svědků probíhal s největší pravděpodobností tím způsobem, že byl zapečetěn, uložen do trezoru a nemá k němu nyní přístup ani česko - rakouský vyšetřovací tým. To je ale v tomto případu velmi podivné...

„Zahálka se však o existenci výpovědi zmínil několika svým kolegům s údajnou poznámkou, že by informace z ní minimálně velmi znepříjemnily život několika současným politikům," vysvětluje k tomu Respekt. Poskytne-li však prý Zahálka tuto výpověď zbytku českého vyšetřovacího týmu, dostanou ji v takřka v tomtéž okamžiku i právě lidé, kteří jsou podezřelí. A toho se podle spekulací Zahálka bojí.

Lidé ze zastupitelství si nedůvěřují

V případu jsou ale podivné další skutečnosti: údajně vyšetřovací tým dvou států, tedy Rakouska a Česka, podepsal klauzuli, že nebude informovat o podrobnostech kolem šetření vůbec nikoho. Ostatně o tom vypovídají i odpovědi náměstka Nejvyššího státního zastupitelství Igora Stříže, pražského vrchního zástupce Vlastimila Rampuly, či náměstka protikorupční policie Jiřího Veselého. Všichni tři mlčí, přestože mají ve vyšetřovacím týmu „své lidi."

Kauzu zamotává i další problém. Ten je v tom, že členové českého týmu si vzájemně nedůvěřují a nedůvěra panuje i mezi institucemi, jež na případě pracují. „Vrchní státní zastupitelství v Praze podezřívá z úniku informací Nejvyšší státní zastupitelství," upozornil v této souvislosti týdeník.

„Je podezřelé, že informace unikly až poté, co se kontroly svědectví pana Szücse vehementně dožadovalo Nejvyšší státní zastupitelství, a poté, co je dostalo," tvrdí náměstek pražského zastupitelství Libor Grygárek. Jenže druhá strana tvrdí totéž, tedy že za únik informací mohou pražští státní zástupci.

Razie kvůli prosaku informací

Navíc Respekt připomíná i událost starou přes dva měsíce, kdy policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v kancelářích pražského zastupitelství a protikorupční policie učinili razii, při níž byly zabaveny počítače, dokumenty a mobily podezřelých. A to všechno kvůli úniku informací do médií.

Jenže ÚOOZ podle toho, co tvrdí jejich ředitel, dosud asi únik informací neodhalila. „Vyšetřujeme, vyslýcháme, máme své verze, jak k úniku informací o utajeném svědkovi došlo, ale to je všechno, co vám můžu říct," odvětil k šetření ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Zatímco on ale nechce cokoliv sdělit, tak jeho podřízení jsou sdílnější. Informace médiím, tedy Právu a Mladé frontě Dnes, určitě podle nich předali lidé z pražského vrchního zastupitelství.

„Neprozradil je údajně nikdo ze čtyř státních zástupců, kteří informaci znali, ale osoba blízká jednomu členu vedení pražského zastupitelství," píše k tomu Respekt a přitom upozorňuje na to, že detektivové zatím nevyslechli nikoho z okolí Mladé fronty Dnes, která výpověď Szücse zveřejnila. „Věřte, že je to součást naší strategie," vysvětlil ale překvapivě šéf ÚOOZ Šlachta.

Hlavní podezřelý z úniku informací, tedy Vlastimil Rampula, má být podle dalších informací týdeníku vbrzku ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem odvolán ze své funkce. Zabrání to ale dalšímu prosaku informací?

Vláda se pro pandury rozhodla v roce 2004

Připomeňme, že podezření na korupci v případě pandurů se táhne od okamžiku, kdy se v roce 2004 armáda rozhodla stroje nakoupit. Výsledkem pak byly dvě smlouvy - první od vlády Stanislava Grosse a posléze Jiřího Paroubka. Právě Paroubkova vláda ale smlouvu podepsala a to v poslední den své vlády v roce 2006. Za 21 miliard korun měla armáda pořídit dvě stovky obrněnců. Jenže Topolánkova vláda smlouvu vbrzku zrušila, přičemž v roce 2009 podepsala novou. Ta zavazovala armádu k nákupu menšího počtu obrněnců, ovšem za větší cenu.

Nákup se začal prověřovat až loni v únoru. Deník MfD totiž zveřejnil tajně pořízené nahrávky dvou bývalých manažerů výrobce pandurů Steyr, kteří hovořili o korupci. Vyšetřování poté rozjelo jak Rakousko, tak Česko. Loni v září vznikl společný vyšetřovací tým a letos v únoru byla spolupráce prodloužena.

Szücsovva výpověď kromě jiného poukázala na roli Marka Dalíka, který si měl říci o úplatek ve výši až půl miliardy korun. O Dalíkovi se zmínil i server WikiLeaks, který zveřejňuje tajné depeše diplomatů. Úlohu Dalíka podle WikiLeaks měla potvrdit i Mary Thompson - Jonesová, což byla tehdejší nejvyšší představitelka velvyslanectví USA v Praze. Podle Mary Thompson - Jonesové výrobce pandurů ambasádě USA sdělil, že Dalík se snažil skutečně úplatek získat.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

20:44 Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

„Když vás stáhnu z kůže, nikdo nepozná, kdo byl Rom, kdo Čech. Všude jsou chyby a nikdo není lepší,“…