Restituce nejsou o přesunu majetku k prelátům, ohradil se Kalouskův muž

23.02.2014 16:08

Karel Fiedler, poslanec hnutí Úsvit přímé demokracie, ve své glose namířil na církevní restituce. Upozornil na i domácím tiskem citovaný výrok papeže Františka, že „materiální prostředky mají být určeny výlučně k duchovnímu poslání církve“ a že majetek má být spravován „uvážlivě a transparentně, a to také za pomoci důvěryhodných a kompetentních laiků“.

Restituce nejsou o přesunu majetku k prelátům, ohradil se Kalouskův muž
Foto: Archiv časopisu Green
Popisek: Karel Fiedler.

Na jeho text rozhořčeně reagoval poslanec za TOP 09 Pavol Lukša, který naopak míní, že se Karel Fiedler v problematice neorientuje, „což je jistě vina také dřívější vládní koalice, jejíž součástí jsem byl jako poslanec za TOP 09, která restituce prosadila. Proto využívám každé příležitosti vysvětlit, že církevní restituce nejsou o přesunu majetku k prelátům, jak se snaží tvrdit mnozí populisté, ale především o jednoduchém narovnání křivdy z minulosti a o zajištění rozumného hospodaření s majetkem, který by měl sloužit naopak těm nejpotřebnějším.“

Poslanec Úsvitu si ve svém článku na profilu na serveru ParlamentníListy.cz posteskl: „Toto papežovo prohlášení podle mého tak úplně, nebo spíše řečeno poněkud, nekoresponduje s počínáním církví u nás. Jsme svědky urputného zájmu církví, spíše bych řekl mamonu, po majetku. Žádná diskuze s vyjednávacím vládním týmem o snížení náhrad za pozemky, jejichž cena, v porovnání s jinými restituenty, byla evidentně značně nadsazená. Žádná skromnost a umírněnost,“ dodává. 

Naproti tomu Pavol Lukša z TOP 09 míní, že dnešní podoba vracení majetku je obdobou restitucí, které naše země poznala zhruba před dvaceti lety. Co stát má, to vrátí, za zbytek zaplatí. „Protestoval tehdy někdo proti tomuto principu? Snad jen komunisté… Dnes je proti většina národa,“ konstatuje.

  • Názor Karla Fiedlera si můžete přečíst ZDE.

„Ne proto, že by lidé rázem změnili své myšlení, důvod je jiný: Mnozí politici jim namlouvají, že finanční vypořádání zruinuje státní kasu. V době ekonomické krize je tento lživý argument snadno akceptovatelný,“ míní Pavol Lukša.

  • Polemiku Pavola Lukši si přečtěte ZDE.

Karel Fiedler se však táže, zda naši biskupové „zpravili papeže o tom, že jméno církve je především neadekvátním rozsahem restitucí v očích české veřejnosti značně poškozeno a církve kvůli nim ztrácí své příznivce a občané víru i v instituci státu?“

A poslanec TOP 09 Lukša kontruje: „Na koho nezabírá otázka svědomí ani ekonomické výpočty, ten pochopí církevní restituce až mnohem později. Takto pozdní procitnutí bych ovšem nikomu nepřál, ani panu Fiedlerovi ne. Církev je totiž největším provozovatelem sociálních služeb, domovů pro seniory a hospiců. Je mi hloupé argumentovat tím, že významná část výnosů z restitucí půjde právě na tyto účely. Pro církev je to totiž samozřejmé.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…