Revoluce policie: Z kanceláří do ulic, ubude papírování

17.03.2012 7:12

Ministerstvo vnitra přišlo s návrhem, jak to udělat, aby policisté trávili více času na ulici než v kancelářích. Rozhodlo se jim usnadnit papírování a zbytečnou administrativu. Policisté doposud museli archivovat spisy i v případě drobných krádeží. Tomu je teď konec.

Revoluce policie: Z kanceláří do ulic, ubude papírování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policie ve Varnsdorfu

„Stále si stěžujeme na to, že policisté tráví příliš času na služebnách vyplňováním lejster, ale ve  skutečnosti je k tomu současnou úpravou do značné míry odsuzujeme. Když jim uvolníme ruce, můžeme dosáhnout toho, že aktivní policisté budou moci aktivně využít čas a pasivní se nebudou mít na co vymlouvat,“ řekl Právu zástupce šéfa ministerského bezpečnostního odboru Karel Bačkovský.

Ministerstvo vnitra se rozhodlo zrušit povinnost zahajovat trestní řízení, pokud policie nemá žádné relevantní informace a pachateli a ví pouze, kdo je poškozený a co se stalo. Toto by se týkalo pouze trestných činů se sazbou do tří let, jako jsou kapesní krádeže, krádeže aut nebo neoprávněné držení platební karty.

Žádné prázdné protokoly

„Pokud by šetření přineslo zajímavé poznatky, řízení by se pak samozřejmě zahajovalo povinně i u takových trestných činů,“ dodal Bačkovský. „Nová úprava by jen policii nenutila zahájit trestní řízení a vyrábět prázdné protokoly bez poznatků,“ upřesnil jeden z hlavních stratégů ministerstva v bezpečnostní oblasti.

Administrativou totiž policista strávil až dvojnásobek času než vyšetřováním. Ministerstvo se domnívá, že změnou by se u kapesních krádeží ušetřilo až 15 tisíc hodin za rok. „Pokud policistům ubude papírování a mohli by místo toho trávit více času v terénu, tak proti tomu v zásadě nic namítat nebudeme. O konkrétních podmínkách ale bude nutné ještě debatovat,“ řekl Právu Pospíšilův náměstek František Korbel. O návrh budou zástupci vnitra jednat s ministrem  spravedlnosti Jiřím Pospíšilem příští týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor:

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

8:51 Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

Bývalý ministerský předseda Mirek Topolánek v novém dílu své Topol Show probral témata, která hýbala…