Rodí se nový plán: Babiš na dvou židlích

16.06.2018 9:52

V rozhovoru pro deník Právo trestně stíhaný předseda vlády Andrej Babiš oznámil, že se jménem Miroslava Pocheho na Hrad nepůjde. Podle sobotních Lidových novin má plán, kým Pocheho nahradit. Ministerstvo zahraničí je prý připraven vést sám. ČSSD rozhodně není z Babišova nápadu nadšená.

Rodí se nový plán: Babiš na dvou židlích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády. Již podruhé
reklama

Ministrem zahraničí ve druhé vládě Andreje Babiše měl být podle původních plánů dosavadní europoslanec sociální demokracie Miroslav Poche. Prezident Miloš Zeman však Pocheho opakovaně odmítl jmenovat mimo jiné s odůvodněním, že je Poche „sluníčkář“. Babiš už naznačil, že jako předseda vlády na Hrad Pocheho jako ministra nepřinese. Musí tedy vyřešit několik problémů. Musí počítat s nesouhlasnou reakcí ČSSD. A bude muset najít nového adepta na ministra. Druhý problém Babiš možná vyřeší tím, že se vedle premiérského křesla posadí i na ministerskou židli.

„Podle několika důvěryhodných zdrojů z ANO i z ČSSD se objevil lišácký plán, jak z patové pasti ven. V něm by Andrej Babiš sehrál dvojjedinou roli. Vedle postu předsedy vlády by byl načas rovněž ministrem zahraničních věcí, nežli se najde personální řešení přijatelné pro všechny strany,“ napsal deník. Sám Poche k tomu dodal, že by se Babiš tímto postupem v podstatě dopustil porušení koaliční smlouvy. V té je řečeno, že post ministra zahraničí obsadí ČSSD, jenže fakticky by skrze Babiše připadl ANO.

Hradní mluvčí ke sporu o pana Pocheho na sociální síti doplnil, že se ČSSD v referendu rozhodla vstoupit do vlády s plným vědomím toho, že prezident Zeman důrazně odmítá jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…