Rodiče vydrbávají s inkluzí, raději vozí děti na druhý konec města. A ti nejvzdělanější ze všech nejvíce

15.11.2019 8:51

Vysokoškolsky vzdělaní rodiče výrazněji než rodiče s nižším vzděláním usilují o to, aby jejich děti získaly ve škole co nejvíc kvalitně podaných informací a získali tak nejlepší možné základní vzdělání. Tito rodiče však dospěli k závěru, že inkluze v této snaze jejich děti brzdí, a tak se podle informací serveru Seznam zprávy snaží hledat třídy, kde nebudou zdravotně či sociálně znevýhodněné děti.

Rodiče vydrbávají s inkluzí, raději vozí děti na druhý konec města. A ti nejvzdělanější ze všech nejvíce
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Agentura pro sociální začleňování tvrdí, že vysokoškolsky vzdělaní rodiče jsou často proti tomu, aby jejich děti chodily do třídy se zdravotně či sociálně znevýhodněnými spolužáky.

Čím jsou lidé vzdělanější, tím méně podporují začleňování znevýhodněných dětí do tříd hlavního vzdělávacího proudu,“ píší autoři studie s názvem Analýza segregace v základních školách Karel Čarda a Daniel Hůle (pracovník organizace Člověk v tísni), kterou si nechala zpracovat Agentura pro sociální začleňování.

V praxi to znamená, že vysokoškolsky vzdělaní rodiče jsou ochotni vynaložit čas na najití jiné školy, než je pro jejich dítko škola spádová. Ve větších městech – nad sto tisíc obyvatel – však narážejí na to, že všechny školy jsou přeplněné.

Průzkum agentury ukázal, že pro 10 procent rodičů je důležité, aby ve třídě, kam docházejí jejich děti, nebyli vůbec žádní slepí či hluší žáci.

„Zároveň však téměř pětina rodičů (18 procent) bere spolužáky s poruchami autistického spektra jako obohacení kolektivu. Nevidomé a neslyšící spolužáky pak vidí jako přínos téměř třetina rodičů zdravých dětí (33, resp. 31 procent). V případě Romů je takových rodičů necelá desetina (8 procent),“ dodal server.

V obecné rovině platí, že jen 14 procent rodičů inkluzi bez výhrad podporuje a má za to, že pomůže všem žákům, i těm znevýhodněným. Celých 36 procent občanů se domnívá, že inkluze sice pomůže znevýhodněným žákům, ale neprospěje ostatním. A 28 procent dotázaných se domnívá, že inkluze nepomůže ani jedné skupině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO: „Běžte pryč!“ Macron seřval Izraelce. Někam mu totiž vlezli

11:40 VIDEO: „Běžte pryč!“ Macron seřval Izraelce. Někam mu totiž vlezli

Francouzský prezident Emmanuel Macron měl během své návštěvy Izraele, kde se účastní mezinárodního f…