Rodiče vydrbávají s inkluzí, raději vozí děti na druhý konec města. A ti nejvzdělanější ze všech nejvíce

15.11.2019 8:51

Vysokoškolsky vzdělaní rodiče výrazněji než rodiče s nižším vzděláním usilují o to, aby jejich děti získaly ve škole co nejvíc kvalitně podaných informací a získali tak nejlepší možné základní vzdělání. Tito rodiče však dospěli k závěru, že inkluze v této snaze jejich děti brzdí, a tak se podle informací serveru Seznam zprávy snaží hledat třídy, kde nebudou zdravotně či sociálně znevýhodněné děti.

Rodiče vydrbávají s inkluzí, raději vozí děti na druhý konec města. A ti nejvzdělanější ze všech nejvíce
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Agentura pro sociální začleňování tvrdí, že vysokoškolsky vzdělaní rodiče jsou často proti tomu, aby jejich děti chodily do třídy se zdravotně či sociálně znevýhodněnými spolužáky.

Čím jsou lidé vzdělanější, tím méně podporují začleňování znevýhodněných dětí do tříd hlavního vzdělávacího proudu,“ píší autoři studie s názvem Analýza segregace v základních školách Karel Čarda a Daniel Hůle (pracovník organizace Člověk v tísni), kterou si nechala zpracovat Agentura pro sociální začleňování.

V praxi to znamená, že vysokoškolsky vzdělaní rodiče jsou ochotni vynaložit čas na najití jiné školy, než je pro jejich dítko škola spádová. Ve větších městech – nad sto tisíc obyvatel – však narážejí na to, že všechny školy jsou přeplněné.

Průzkum agentury ukázal, že pro 10 procent rodičů je důležité, aby ve třídě, kam docházejí jejich děti, nebyli vůbec žádní slepí či hluší žáci.

„Zároveň však téměř pětina rodičů (18 procent) bere spolužáky s poruchami autistického spektra jako obohacení kolektivu. Nevidomé a neslyšící spolužáky pak vidí jako přínos téměř třetina rodičů zdravých dětí (33, resp. 31 procent). V případě Romů je takových rodičů necelá desetina (8 procent),“ dodal server.

V obecné rovině platí, že jen 14 procent rodičů inkluzi bez výhrad podporuje a má za to, že pomůže všem žákům, i těm znevýhodněným. Celých 36 procent občanů se domnívá, že inkluze sice pomůže znevýhodněným žákům, ale neprospěje ostatním. A 28 procent dotázaných se domnívá, že inkluze nepomůže ani jedné skupině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…