Romové prý utíkají z Prahy

04.05.2015 8:26

Z 30 tisíc Romů, kteří ještě v 90. letech žili v Praze, jich v české metropoli zůstala zhruba polovina, píše dnešní Mladá fronta Dnes. A tak zatímco v roce 1993 zpíval Ivan Hlas ve známém českém hitu „Karlín má černou duši“, dnes v karlínských ulicích a kavárnách lze sice narazit na černošského číšníka, na Roma ale jen výjimečně.

Romové prý utíkají z Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před budovou vlády proběhla demonstrace na podporu lidských práv českých Romů

Podle listu totiž Karlín, kde kdysi žily tisíce Romů, prošel od povodní v roce 2002 snad největší proměnou z pražských čtvrtí. „Vedle opravených domů vyrostla nová obchodní a administrativní centra, ulice lemují moderní obchody, stylové restaurace. Z Karlína se stala lokalita pražské střední třídy,“ píše list.

Podobně romské rodiny opustily nebo stále opouštějí Žižkov, Libeň, Vršovice a zejména Smíchov, kde ještě před devíti lety žilo tři a půl tisíce Romů. Ze Smíchova se totiž stalo takzvané širší centrum s vysokými cenami bydlení i služeb.

Romové odcházejí z Prahy i kvůli své naivitě

Podle romské koordinátorky pražského magistrátu Boženy Filové museli ze Smíchova Romové odejít nejen kvůli svému sociálnímu handicapu, ale i kvůli naivitě. Prodali totiž dekrety na své obecní byty, v nichž se postupně zvyšovaly nájmy, za 200, ale třeba jen za 50 tisíc. „Podnikatelé, obchodníci s chudobou, od nich odkupovali byty za pár korun odstěhovali je třeba na sever Čech, kde dostali při nejlepším byt v paneláku,“ vysvětlil Tomáš Urban z organizace Člověk v tísni.

Emigrace pražských Romů podle dalšího experta Člověka v tísni Daniela Hůleho směřuje hlavně do severních a středních Čech. „Největší vlna byla v době, když party ODS ovládly městské části, rozprodaly části bytového fondu většinou italským realitním firmám a ty současně nakoupily levné byty ve Slaném, Lounech, Mostě, Chomutově či Litvínově a tam začaly Romy vystěhovávat. Byla to výměna bytu, který měl hodnotu tři miliony za byt, který pořídili za padesát tisíc,“ vysvětlil Hůle.

Za odchod Romů prý může také úbytek pracovních příležitostí ve stavebnictví a strojírenství. „Pražský strojírenský průmysl vlastně skončil a ze stavebnictví Romy vytlačili Ukrajinci. Romové, kterých v Praze pracovalo devadesát procent a často patřili v rámci obyvatel země do střední třídy, byli najednou bez práce a jejich příjmy šly dolů,“ upozornil člen rady vlády pro záležitosti romské menšiny Jan Balog.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

4:44 Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

Konference o postupné ztrátě svobody v současné době na pražském Žofíně, kterou organizovala Národoh…