Romští uprchlíci přišli bez našeho vědomí, neumějí číst, psát, použít záchod. Problém! Hejtman v ČT ukázal realitu

17.05.2022 20:58

Vláda dnes mimořádně jedná o uprchlické krizi. V rámci toho schválila, že ve Sněmovně bude žádat o prodloužení nouzového stavu do konce června. Ještě před tím ministr vnitra jednal s hejtmany. Řešili, jak přerozdělit ukrajinské uprchlíky po celé zemi. Rozhodně by měla platit přísnější pravidla pro finanční pomoc. „Hejtmanům to už připadá jako sociální turistika. Lidé nechtějí další problémy s romskými uprchlíky,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v pořadu Interview na ČT24 s tím, že ani romská komunita v jeho kraji o romské uprchlíky nestojí.

Romští uprchlíci přišli bez našeho vědomí, neumějí číst, psát, použít záchod. Problém! Hejtman v ČT ukázal realitu
Foto: Facebook
Popisek: Jan Schiller

„Ministr vnitra nám dnes představil vizi, jak bychom měli pokračovat v začleňování uprchlíků. Tato vize sice vypadá celkem slušně, ale bez dat, která nám stále chybějí a která by měla být až od června, s tím nehneme, bohužel. My teď nemáme sebemenší nebo minimální přehled o tom, jak se uprchlíci v Česku pohybují,“ řekl Schiller úvodem k výsledkům dnešního jednání ministerstva s Asociací krajů.

Je stále ve hře vytvoření přerozdělovacího mechanismu pro kraje? „Já doufám, že přerozdělování uprchlíků nebude povinné, že se do této fáze vůbec nedostaneme,“ zhrozil se hejtman Ústeckého kraje a dodal: „Každý kraj je specifický a má nějaké možnosti. Budeme to muset řešit dobrovolně.“

„Jako kraje máme všichni problém v tom, že jsme ubytovali uprchlíky, ale nemáme na to navázané pracovní příležitosti a školy. Vláda bude muset motivovat uprchlíky, aby se sami přestěhovali tam, kde ty kapacity jsou. Motivace by měla tkvět v pracovních místech a možnosti umístit děti do škol,“ doplnil, že k tomu má posloužit informační systém, který se právě zpracovává, ale měl by být aktivní až v červnu.

„Ale je tu otázka, kterou si víceméně nikdo nepoložil, a sice jestli od září budeme umísťovat do škol všechny děti, nebo jestli se část Ukrajinců rozhodne vrátit zpět domů. Nemáme bohužel informaci, zda uprchlíci chtějí zůstat u nás, nebo se budou chtít vrátit domů,“ podotkl Schiller, že rozhodovat se budou samozřejmě teprve na základě vývoje situace.

Vláda také uvažuje, že změní finanční pomoc na naturální. Podle Schillera je to způsob, aby do Česka nemířili běženci pouze za finančními příspěvky. „To je řešení. Zaznamenáváme, že už přicházejí lidé, kteří nejsou úplně zasažení válkou a na svém území mohou žít a nejsou ohrožení na životě.

  • Celý pořad ZDE

Tak jak komunikujeme s hejtmany, tak na tom to připadá jako sociální turistika, kdy zjistili, že náš systém je hodně štědrý na pomoc. Jsou případy, kdy se tu uprchlíci zaregistrují, vezmou si finanční pomoc a zmizí dál do Evropy, nebo se dokonce vracejí zpátky na Ukrajinu,“ uvedl, že dochází ze strany některých běženců k využívání systému.

Praha a střední Čechy praskají podle pražského primátora i středočeské hejtmanky ve švech. Ústecký kraj ale nemůže z těchto oblastí přijmout další uprchlíky kvůli personální nouzi: „Víte, není to o ochotě. Vzájemně spolupracujeme. My ochotní jsme, ale nemáme možnosti jak územní, tak kapacitní. A největší problém máme v záležitostech personálních,“ řekl Schiller, že dobrovolníci, sociální pracovníci a neziskové organizace pomalu odcházejí, stejně jako překladatelé.

V minulém týdnu hejtman Schiller na CNN Prima NEWS uvedl, že místa by se v Ústeckém kraji našla pro lidi, kteří se adaptovat chtějí, nikoli pro nepřizpůsobivé. Svá slova nyní objasnil: „Tento výrok byl v souvislosti, když nám bez našeho vědomí přišlo 100 romských uprchlíků do Janova a 50 romských uprchlíků do Varnsdorfu. Zjistili jsme, že jde o lidi, kteří neumějí číst, psát, dokonce ani použít obyčejný záchod a zapnout rychlovarnou konvici. Očividně nikdy nepracovali a pracovat nebudou.

Takoví lidé potřebují tak velkou péči, že na každého takového uprchlíka bychom potřebovali jednoho pracovníka, který se o něj bude starat, a na to skutečně takovou kapacitu nemáme,“ připomněl, že Ústecký kraj je čtyřicet let tvz. vyloučenou lokalitou.

„Veškeré sociální problémy v republice se vždy přesunuly do našeho kraje. Lidé jsou na to už zvyklí, ale další problémy tu už nechtějí. Ve vyloučených lokalitách je mír, a pokud přijdou další romští uprchlíci s jinými návyky, tak máme velký problém tam tu sociální bezpečnost udržet. Dokonce ani komunita Romů, co zde žije déle, je tam sama nechce,“ doplnil hejtman Ústeckého kraje.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …