Rozčilení a emoce či chladné podání ruky. Čtěte, jak zahraniční tisk sleduje jednání v Minsku

12.02.2015 9:20

Po mnohahodinovém jednání v Minsku se za účasti německé kancléřky a prezidentů Ukrajiny, Ruska a Francie konečně zrodila dohoda, která by měla přinést klid zbraní na bojištích východní Ukrajiny.

Rozčilení a emoce či chladné podání ruky. Čtěte, jak zahraniční tisk sleduje jednání v Minsku
Foto: repro youtube.com
Popisek: Mírová jednání v běloruském Minsku (Putin, Hollande, Merkelová, Porošenko)
reklama

Agentura Reuters uvádí, že byla v Minsku konečně uzavřena mírová dohoda, která by podle vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina měla vstoupit v platnost 15. února o půlnoci. Ukrajinský prezident Porošenko zase zmínil, že stahování těžkých zbrani z místa konfliktu by mělo začít o dva dny později. Součástí dohody je také propuštění vězněné pilotky Nadi Savčenkové a výměna dalších zajatců.  Podle Putina trvala jednání tak dlouho, protože se ukrajinská strana odmítala setkat se zástupci Doněcké a Luhanské lidové republiky. Francouzský prezident Hollande potvrdil, že dohodu již podepsali právě i zástupci proruských separatistů.

Jednání byla skutečně dlouhá a doslova nabitá emocemi. Poradce ukrajinského prezidenta Valerij Čalyj na Facebooku v jejich průběhu zveřejnil svůj krátký postřeh a zmínil, že jednání je „bitvou nervů“. BBC si povšimla chladné reakce Porošenka a jeho ruského protějšku Putina, když si potřásali rukou. Nesoulad byl prý zřejmý i ze společné fotografie, která byla učiněna v průběhu jednání. BBC ji publikovala s ironickým popiskem „rodinná fotografie“. Agentura AFP v průběhu nočních jednání citovala jednoho z přítomných diplomatů, podle kterého sice „každý zívá, ale všichni zároveň ještě mají sílu se dohadovat“.

Podle zjištění BBC měl dokonce Putin z rozčílení rozlomit tužku na dvě části a Porošenko v emocích na chvíli opustit jednací sál, kam se krátce poté opět vrátil. Ukrajinský prezident se nechal ještě před začátkem setkání slyšet, že pokud nebude dosaženo hmatatelného výsledku, tedy ukončení ostřelování, vytvoření demilitarizované zóny a stažení těžkých zbraní, vyhlásí jeho vláda stanné právo a situace se může vymknout kontrole. Jak BBC konstatuje, mnoho expertů se domnívá, že v nejlepším případě přinesou jednání v Minsku „zmrazení konfliktu, jenž na Ukrajině probíhá již téměř rok“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

16:22 Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný post…