Rozhlas chce slučovat stanice, poslanci kvůli tomu budou muset měnit zákon

13.09.2012 22:50

Veřejnoprávní Český rozhlas chystá sloučení svých stanic Rádio Česko, Český rozhlas 6 a Leonardo, a chce k tomu změnu zákona. Chtěl by pro ni získat kmitočty po BBC, jejíž anglické vysílání v ČR zřejmě koncem února příštího roku skončí.

Rozhlas chce slučovat stanice, poslanci kvůli tomu budou muset měnit zákon
Foto: rozhlas.cz
Popisek: Logo Českého rozhlasu

Poslancům z mediálního výboru to dnes řekl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Nová "stanice mluveného slova" by podle něj měla vysílat nejprve 16 a ve střednědobém výhledu až 24 hodin denně. K jejímu spuštění je ale třeba, aby Parlament změnou zákona povolil veřejnoprávnímu rozhlasu čtvrtou síť na velmi krátkých vlnách (VKV). Novelu slíbili předložit poslanci Václav Kubata (TOP 09) a Ladislav Skopal (ČSSD). Podle předsedy Výboru Václava Mencla by měla být její obsah předjednán tak, aby sněmovna mohla novelu schválit ve zrychleném řízení.   

Důvodem žádosti o novelu bylo rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která v létě odmítla žádost BBC o rozšíření společného vysílání s Rádiem Česko z šesti na 12 hodin denně. Podle předsedkyně rady Kateřiny Kalistové totiž zákon v platném znění už neumožňuje rádiu, které vysílá na základě licence, přebírat program veřejnoprávního rozhlasu.

Duhan připomenul, že Rádio Česko ke svému vysílání už nyní využívá kmitočty BBC. Stanice Český rozhlas 6 pak vysílá od 18:00 do půlnoci na středních vlnách a stanice Leonardo vysílá pouze prostřednictvím internetu. Jejich sloučením by se i díky personální redukci snížily náklady na provoz o čtvrtinu, uvedl Duhan. Společná stanice by také díky optimalizaci sítí mohla pokrýt 60 procent území, dodal.

Český rozhlas na sítích VKV nyní provozuje celoplošné stanice Radiožurnál, Praha a Vltava.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…