Rozpad vlády? Babiš chce prý ČSSD vytrestat. Okamury se bojí. V zákulisí se začíná brblat

19.08.2019 9:22

Česko je asi nejblíže od možného pádu vlády od jejího vzniku. V pátek se totiž premiér Andrej Babiš (ANO) vrátil z dovolené a řekl, že nominant ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda ve vládě sedět nebude. MF Dnes i server Echo24.cz k tomu přinášejí bližší informace.

Rozpad vlády? Babiš chce prý ČSSD vytrestat. Okamury se bojí. V zákulisí se začíná brblat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

V neděli Babiš v rozhovoru pro server iDnes.cz Šmardu vyzval, aby se vzdal kandidatury, a ČSSD ať přijde s jiným jménem. Sociální demokraté podle MF DNES v neformálních rozhovorech připouštějí, že Babiš tímto krokem udělal velký krok pro to, aby rozbil koalici. Babiš však odmítá, že by toto opravdu chtěl. 

Anketa

Přispěli byste na pořízení Lavičky Václava Havla ve vašem městě nebo vaší obci?

5%
95%
hlasovalo: 13982 lidí

Původní text ZDE

Sociální demokraté mají nyní dvě možnosti – buď Šmardovu nominaci stáhnou, což neustále opakují, že neudělají, nebo že na ni budou nadále trvat a během několika týdnů jim pak asi nezbyde nic jiného než z vlády odejít. Důvodem k rozkolu by pak mohl být i současný spor o rozpočet, kdy ČSSD chce o jedenáct miliard navíc pro své Ministerstvo práce a sociálních věcí a šest miliard pro vnitro. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) je ostatně přesvědčená, že to vypadá, jako by ČSSD hledala záminku ke sporu, neboť jde o požadavky zcela mimo realitu. 

Podle zákulisních informací serveru Seznam Zprávy chtějí poslanci ANO ve vládě s ČSSD skutečně pokračovat. Obávají se totiž závislosti na SPD Tomia Okamury a jeho lidech. Zároveň nechtějí spoléhat ani na přeběhlíky. „Chceme ale, aby se z aktuálního vývoje stala pro ČSSD jakási lekce, že by si ve vládě neměla nadále tak moc vyskakovat,“ uvedl člen poslaneckého klubu hnutí ANO. Jde prý zejména právě o požadavky na výdajovou stránku rozpočtu.

Původní text ZDE.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) by se dnes měli znovu sejít kvůli sporu o jmenování Michala Šmardy (ČSSD) ministrem kultury. Babiš sice místopředsedu ČSSD do vlády v závěru května navrhl, koncem minulého týdne ale uvedl, že změnil názor, a se Šmardou ve vládě nebude. ČSSD na nominaci svého místopředsedy trvá, kvůli otálení prezidenta s jeho jmenováním a předtím i odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) zvažuje odchod z vlády.

Babiš se po návratu z dovolené připojil k názoru prezidenta Miloše Zemana, který po více než dvou měsících v minulém týdnu dal najevo, že Šmardu ministrem nejmenuje. Zdůvodnil to jeho údajnými odbornými nedostatky. Podle Babiše není Šmarda dobrým kandidátem, protože už před jmenováním svými výroky rozvrací vládu. Postrádá podle něj také jazykové znalosti, schopnost reprezentovat, vzdělání a respekt odborné veřejnosti.

Sociální demokraté podle Babiše již pochopili, že trvání na Šmardovi nemá smysl. Pokud chce Šmarda ČSSD pomoci, měl by se vzdát nominace, míní premiér. Hamáček o víkendu na Twitteru napsal, že ČSSD trvá na dodržení Ústavy, podle které nemá prezident právo hodnotit kandidáty, a koaliční smlouvy, podle které má každá vládní strana právo nominovat své ministry. Podle Babiše ale Ústava ani koaliční dohoda nebyly dosud porušeny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Italská poslankyně přeřvala řetězovou motorovku. Stačilo, aby začala o tom, jak se vláda chová k nakaženým migrantům. Video, které přibilo stovky tisíc lidí do křesla

7:10 Italská poslankyně přeřvala řetězovou motorovku. Stačilo, aby začala o tom, jak se vláda chová k nakaženým migrantům. Video, které přibilo stovky tisíc lidí do křesla

Nejen Matteo Salvini, někdejší ministr vnitra Itálie, ale i řada dalších členů Parlamentu se začíná …