Rudý europoslanec věští nástup levice v EU: Lidé žijí v bídě. Budou chtít změnu

24.03.2013 10:30 | Zprávy

Přišel již čas na společenskou změnu v rámci celé Evropy? Skepticky to vidí aktivista Štěpán Steiger z Iniciativy za společenskou změnu. Důvodem je podle něj fakt, že většině politických stran nejde o změnu systému, nýbrž jen o změnu formy kapitalismu. S tím však nesouhlasí euposlanec Jaromír Kohlíček (KSČM).

Rudý europoslanec věští nástup levice v EU: Lidé žijí v bídě. Budou chtít změnu
Foto: KSČM
Popisek: Jaromír Kohlíček

„Prorokuji, že se síly v rámci Evropského parlamentu po dalších volbách přeskupí doleva,“ řekl Kohlíček s tím, že pak přijdou i ony „revoluční“ změny.

Podle publicisty a aktivisty Štěpána Steigera se nikdy nebude levice v Česku příliš zajímat o změnu systému. Míní totiž, že české politické strany a hnutí na levici nejsou dost radikální, a tak jim vždy půjde spíše o změnu formy kapitalismu cestou reforem, nežli by šly cestou nějaké revoluce. Současná levice (do níž obecně řadí politické strany na levici, odbory, občanská sdružení, iniciativy a platformy) je totiž dle něho slabá, a většina lidí jí ani nevěří. Dokladem toho je, že neexistuje ani hnutí občanské nespokojenosti.

Steiger tyto myšlenky uvedl na pravidelném semináři Spojenectví Práce a Solidarity (SPAS), který se konal tento týden ve čtvrtek. O semináři pak referovaly Haló noviny.

„Dokud se nepohne lid, změna prosaditelná není,“ podotkl pak na stejném semináři i Petr Kužvart z Iniciativy za sociální změnu. Podle něj totiž občanské iniciativy a protivládní skupiny, které se začaly formovat před třemi, čtyřmi lety (ProAlt, OI Ne základnám atd.), postihly rozbroje. „Budoucí levicová vláda ale brzy zjistí, že ‘obchod je vyjeden‘. Také přijedou pánové z Bruselu, kteří novou vládu usměrní,“ neskrýval na semináři podle popisu Haló novin svůj skepticismus Kužvart.

Málek: Do Tunisu na fórum pojede jen málo "levičáků"

Jenže s ohledem na krizi v eurozóně je potřeba spojit síly, což ale podle názoru Jiřího Málka ze Společnosti pro evropský dialog bude těžké. Podle jeho mínění totiž neexistuje ani na světové úrovni nějaké sociální hnutí "Occupy". Navíc prý na Světové sociální fórum do Tunisu pojede s ohledem na neklidné teritorium jen několik zástupců české levice.

Jak zjistily ParlamentníListy.cz, Světové sociální fórum v Tunisu se koná od 26. do 30. března 2013 v Tunisu a podle europoslance Jaromíra Kohlíčka na něj pojedou určitě zástupci KSČM. A nejen oni.

„Zda tam pojede někdo z ČSSD, to nevím, ale na tato světová fóra pravidelně jezdí i zástupci Evropského parlamentu a naší poslanecké frakce. Jezdí tam ale z celého světa zástupci jiných politických stran, a to i těch, které se dají jen stěží označit za komunistické. Takže nastiňovat to, že to bude levicí opomíjeno, není tak úplně na místě,“ poznamenal Kohlíček pro ParlamentníListy.cz.

Může ale v dnešní neklidné době krize eurozóny vůbec nějak pomoci levice, třeba tím, že by se spojila?

V EP by se mohly spojit síly GUE a sociálně demokratické frakce

„V tomto ohledu to není rozhodně nová myšlenka. Pravidelně při všech příležitostech – ať už je to světové sociální fórum nebo to jsou sjezdy levicových stran - tak se tam ona myšlenka spojit levici napříč Evropou vždycky zhodnocuje,“ zmínil Kohlíček a připustil i spojení levicových stran proti evropské krizi.

„Ta možnost tady skutečně je. Ale vždy se musí pamatovat na to, zda je tady i dostatečná volební síla. Jestli jsme schopní společně dosáhnout zásadních výsledků. V současné době je v Evropském parlamentu jedna levicová frakce - Evropská sjednocená levice (GUE/NGL- Gauche Unitaire Eropéen) - a ta má 34 členů. Sociálně demokratická frakce pak má něco přes 180 členů. Čili i to dává nějakou sílu v Evropském parlamentu, i když malou na to, aby nějaká protikrizová opatření v kontextu celoevropském byla schopná prosadit,“ poznamenal.

Podobné je to pak dle něj i u všech dalších levicovějších uskupeních v rámci EP.  „Ale zdá se, že v nejbližších volbách do Evropského parlamentu by tyhle skupiny mohly vydatně posílit, takže šance, i na úrovni EU, by tady byla. To je taková má předpověď do příštího roku, neboť krizová situace ekonomiky, nárůst množství lidí, kteří žijí ve velmi bídných podmínkách a postupné volby nabíhající napříč EU ukazují, že levice je na výrazném vzestupu,“ zdůraznil europoslanec.

Francouzská vláda má v programu hodně stejného

„Některá opatření socialistických nebo sociálně demokratických stran napříč Evropou jsou přece jako vystřižená z našeho programu. Mohu tady vzpomenout například vládu François Hollanda a další. Ať už se budeme bavit o Tobinově dani, tedy dani z finančních transakcí, nebo o provedení zdanění těch nejbohatších – to jsou všechno věci, které jsou z našeho programu KSČM a ve Francii je přitom také prosazuje socialistická vláda Françoise Hollanda,“ vypočítal pak europoslanec podobnosti programu KSČM s programy jiných evropských stran.

„Často ani nejde o snahu na papíře, ale jde o dlouhodobou snahu levicových hnutí, která se snaží vydiskutovat společné akce. Takovou bylo například hnutí proti radaru. Ale má to i pokračování; v Německu se nyní konají Velikonoční pochody za mír v rámci celého světa atd. Síly se také posilují v rámci regionálních nebo celosvětových sociálních fór. Čili to tuniské sociální fórum bude logicky širším společenstvím, které ale bude mít tendenci zdůrazňovat společný program.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

21:15 Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

„Čistokrevné zlo“ či „konec důvěry občanů v demokratické volby a v jejich výsledky.“ To zní od opozi…