Každého obyvatele naší republiky pak řecký skladatel a muzikant určitě „dostane“ neskrývanými sympatiemi k Česku, na což složil i líbivou skladbu, kterou často hrává na svých koncertech.
Statis Prusalis patří ke generaci několika tisícovek řeckých emigrantů, kteří přišli do Československa v padesátých letech minulého století. On sám si hodně považuje obětavé podpory, jíž se tenkrát u nás dostalo rodinám levicových odbojářů z Balkánu. Tragický osud jeho příbuzných měl samozřejmě velký vliv na jeho dnešní ortodoxní levičáctví a nazírání světa.
„Anglo-americká vojska vyvraždila za občanské války v Řecku většinu mojí rodiny. Dokonce tam v horách proti partyzánům už používali napalm. Když jsme sirotci potom přijeli do ČSR, chovali se k nám někdy lépe než k vlastním dětem. Vždycky jsem cítil vůči českému národu za to nějaký dluh, tak jsem opravil v Porubě zámek, který byl předtím vhodný tak k demolici. Sice v něm žijeme s rodinou, ale je k dispozici široké veřejnosti a už v něm vystoupilo okolo 36 různých souborů,“ přiblížil svoje životní osudy muzikant, kterého si střední generace pamatuje jako frontmana a zakládajícího člena folkrockové skupiny Athény.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán