Rumunský pravoslavný duchovní: Zemana u nás lidé obdivují, že se dokázal postavit USA a EU. To naši politici nedovedou

30.06.2016 8:21 | Zprávy
autor: David Daniel

ROZHOVOR V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz upozorňuje rumunský pravoslavný duchovní Cristian Popescu na to, že prezident Zeman je dnes v Rumunsku obdivován, protože se dokáže postavit Evropské unii a Spojeným státům. Cristian Popescu žije v České republice od roku 1987, původně byl inženýrem chemie, ale chtěl studovat teologii, což mu v Rumunsku nedovolili. Pochází z Bukurešti a má za ženu Češku, překladatelku. Po roce 1989 se začal věnovat migraci a spoluzaložil organizaci SOZE, která se dodnes stará o uprchlíky.

Rumunský pravoslavný duchovní: Zemana u nás lidé obdivují, že se dokázal postavit USA a EU. To naši politici nedovedou
Foto: David Daniel
Popisek: Pravoslavný duchovní Cristian Popescu

Kdy jste se rozhodl spojit svůj osud v Česku s migrací a starostí o uprchlíky?

V roce 1990 přišla do Československa první velká skupina uprchlíků, byli to Rumuni, kteří tehdy chtěli do Německa, Němci ale zavřeli hranice a oni zůstali tady. Ze začátku jsem pomáhal ve skupince dobrovolníků, ale práce bylo čím dál víc, a tak jsme v roce 1992 registrovali organizaci SOZE, od té doby se této věci věnuji. Celou dobu jednáme s úřady a byrokracie je vždycky boj. Pokud jde o srovnání, odstupňoval bych je tak, že česká byrokracie je na nejvyšší úrovni, rumunská je horší, ale nejhorší je ta evropská.

Jak jako cizinec vnímáte Čechy, s nimiž se běžně potkáváte a žijete?

V Rumunsku jde o směs francouzského a balkánského vlivu a projevuje se to tak, že Rumuni berou vše lehce. Na Češích je vidět, že byli historicky pod vlivem Německa, a působí proto trochu těžkopádně. Má to ale své výhody, protože nejsou tak prudcí a konfliktní jako Rumuni, takže se s nimi dá lépe dorozumět. Často jsou skromní, ale někdy tím jenom skrývají pýchu a ctižádost. S Čechy se ale dá bez problémů žít. Z počátku pro mě byl největší problém jazyk, který je těžký. A lidé mi připadali, jako by byli více smutní. Také měli jiné hodnoty, než byly uznávané v Rumunsku, vnímání významu rodiny tady nebylo tak silné. Zvláštní kapitolou je český humor, který je sušší, a to se mi líbí, funguje zde ironie, to je silná zbraň.

Je zde poznat, že je čeká společnost už sedmdesát let po odsunu Němců homogenní?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…