Ruská média hodnotí výroky Zemana a Drahoše o volebním vměšování

25.01.2018 11:12

Stanovisko obou kandidátů na český prezidentský úřad k údajnému volebnímu vměšování Ruska se stalo ústředním tématem informací ruského tisku o druhém kole prezidentských voleb v České republice. Velká většina médií klade důraz na vyjádření Miloše Zemana z první debaty s Jiřím Drahošem, že výroky o ovlivňování sněmovních voleb tajnými službami urážejí voliče, napsala ČTK.

Ruská média hodnotí výroky Zemana a Drahoše o volebním vměšování
Foto: Radim Panenka
Popisek: Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
reklama

Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb poměrně podrobně sledují ruská centrální i regionální média. Část neskrývá otevřené sympatie k obhájci mandátu Zemanovi, většina hodnotí vývoj v Česku s ohledem na zájmy ruské zahraniční politiky.

Ruské zpravodajské servery uvádějí, že tvrzením Jiřího Drahoše o vlivu ruských tajných služeb na české volby se Zeman v první přímé televizní debatě vysmál. Server Vesti napsal, že „důkazy (o vměšování) Drahoš nemá, jak je to v takových situacích obvyklé“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ruský krajně nacionalistický server Russkij mir obvinil Drahoše, že české obyvatelstvo straší. Stejně orientovaná televizní stanice Cargrad na webu napsala, že prezident Zeman v první debatě svého protikandidáta „usadil“. Drahoš se prý svými prohlášeními o Rusku snaží voliče zmást.

Českým prezidentským volbám se v komentáři věnovala redakce „levicově vlasteneckého“ serveru Krasnaja vesna (Rudé jaro). Připomíná výhrady místní opozice k průběhu ruských prezidentských voleb v roce 2012, které údajně „vyvrátila nezávislá prověrka patrioticky orientovaných aktivistů“. Ve volbách, podle liberální opozice zfalšovaných, tehdy zvítězil Vladimir Putin.

„Uběhlo několik let a trend se díky Spojeným státům dostal na novou úroveň,“ píše se v komentáři. „Nyní opoziční síly v řadě zemí obviňují ze svých neúspěchů Rusko. Rusko prý volby ovlivnilo, a proto v nich prohráli. Žádné důkazy přirozeně nejsou, jde jen o prázdná obvinění,“ konstatovala Krasnaja vesna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…