Ruská propaganda? Je to úplně jinak, postavil se Zaorálek proti BIS

06.12.2018 10:02

Exministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v rozhovoru pro Info.cz vyjádřil k aktuálním zahraničněpolitickým tématům. Samozřejmě, že ale nechybělo ani slovo k současné vládní krizi v Česku.

Ruská propaganda? Je to úplně jinak, postavil se Zaorálek proti BIS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Podle Zaorálka pro nás není hrozbou síla Ruska nebo Číny, ale naše vlastní slabost. Varuje také před tím, že se drolí Západ. „Hlavní chyba je v nás samých. My sami jsme sobě největší hrozbou a největším nepřítelem,“ míní Zaorálek a vyjadřuje se tak ke zprávě BIS. 

Anketa

Jste hrdí na Armádu České republiky?

12%
78%
hlasovalo: 9992 lidí

Rusové sami podle něj mají velké problémy. „Zdaleka není pravda, že jsou akce jejich tajných služeb tak úspěšné, jak se nám to jeví,“ dodal. 

Původní text ZDE

„Četl jsem americké analýzy, které se věnovaly letošním volbám. Ten závěr je jasný: Pokud si někdo myslí, jak všemocně Rusko ovlivňuje volby, je na omylu. Je to obráceně. Většinou jde o jednoduché až primitivní pokusy, jejichž dosah se přeceňuje,“ uvádí Zaorálek s tím, že my sami vykazujeme tak nízkou schopnost odolnosti, že nám stačí málo.

„Bránil bych se tvrzení, že nás tady někdo rozkládá zvenku, ten problém je v nás samých. A za normálních okolností bychom se něčemu podobnému relativně snadno ubránili,“ podotkl. 

Zároveň doplnil, že se nám nepodařilo vybudovat dostatečnou důvěru v demokratické instituce. „Čelíme testu, přišla zlá doba a ukazuje se, že nahromaděného kapitálu a důvěry je málo. V tom je ten základní problém. Tím ovšem nechci říct, že se té zprávě BIS nemáme věnovat. Avšak měli bychom jí přikládat jen takovou míru pozornosti, jakou si zasluhuje. A v tomto kontextu mi přijde nesmyslné kvůli tomu ve Sněmovně zakládat nové komise,“ uzavřel Zaorálek toto téma.

Závěrem se pak vyjádřil k aktuální kauze kolem premiéra Andreje Babiše (ANO). „Máme tady premiéra, jehož strana získala ve volbách nejvíc hlasů. Má tudíž mandát od voličů, zároveň má ale zátěž, se kterou jsme doposud neměli žádnou zkušenost. Dokonce si myslím, že jsme ani nepředpokládali, že by takovou zátěž český premiér mohl někdy mít. Čelíme tedy střetu dvou principů: jedním je výsledek voleb, druhým zátěž, která oslabuje premiéra a může oslabovat také pozici našeho státu,“ zmínil s tím, že zatím nevíme, jak tuto situaci zvládnout. 

„Andrej Babiš si pořád uchovává majestát pronásledovaného, majestát oběti. Což má, jak se ukazuje, jistou velikost. Dělá ze sebe štvance, což na část veřejnosti funguje. Navíc je to podle všeho na náš úkor. Už předtím, než jsme se rozhodli jít do vlády, jsem upozorňoval, že to bude peklo, které si nedokáže leckdo představit,“ sdělil k aktuální situaci sociální demokracie Zaorálek. A dodal, že teď už nezbývá než bojovat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

19:49 Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) není vláda schopna řídit zemi v době krize. Němcová hovoří r…