Ruské letadlo prý „sundali“ teroristé. Jakub Janda: Ale to z Kremlu spojence nedělá, protože válčí na Ukrajině

05.11.2015 6:53

Sobotní pád ruského dopravního letadla v Egyptě způsobila podle amerických zpravodajských zdrojů nejspíš bomba, kterou do stroje umístili radikálové z organizace Islámský stát (IS) nebo z některé skupiny blízké IS. Včera to uvedla televize CNN, která se odvolává na nejmenované americké činitele.

Ruské letadlo prý „sundali“ teroristé. Jakub Janda: Ale to z Kremlu spojence nedělá, protože válčí na Ukrajině
Foto: thinkstockphotos.com
Popisek: Havarované letadlo, ilustrační foto

Před incidentem došlo na Sinaji k aktivitě, která upoutala pozornost USA

Zdroj CNN upozornil, že jeho informace není oficiálním stanoviskem amerických zpravodajských služeb. "Rozhodně ale panuje přesvědčení, že šlo o výbušninu umístěnou v zavazadlovém prostoru nebo jinde v letadle," citovala amerického činitele televize.

Jeho vývody se údajně opírají o zpravodajské poznatky získané před sobotní katastrofou na Sinajském poloostrově, ale i po ní. Spojené státy prý neměly před pádem letadla spolehlivé ani ověřené informace o konkrétní hrozbě. Před incidentem ale "docházelo na Sinaji k aktivitě, která vyvolala naší pozornost," uvedl zdroj CNN.

Jiný představitel amerických úřadů televizní stanici řekl, že zpravodajské informace týkající se Islámského státu jsou částečně založeny na sledování vnitřní komunikace teroristů. Tyto informace jsou odlišné od těch, jež teroristická organizace veřejně prezentuje ve zprávách o odpovědnosti za provedené útoky.

TASS tvrdí, že katastrofu způsobil výbuch motoru

Ruská agentura TASS dnes uvedla, že katastrofu letadla, při níž zahynulo 224 lidí, způsobil výbuch jednoho z motorů. Odvolává se přitom na zprávy egyptských vyšetřovatelů, publikované v místním tisku. Dosavadní poznatky ale prý nenaznačují, že by havárie byla výsledkem teroristického útoku. Explozi údajně potvrdily záznamy z černých skříněk. Co výbuch způsobilo, bude předmětem dalšího vyšetřování.

Experti nejprve musejí podrobně prohledat místo pádu a analyzovat těla obětí a předměty a fragmenty letadla, které dopadly na zem. Musejí zjistit, zda nesou stopy výbušniny, nebo zda exploze byla důsledkem technického selhání. Rozbor technických parametrů letu podle ruské agentury svědčí o tom, že letoun padal velmi rychle.

"Analýza dat dokládá mohutný výbuch, okamžitý výpadek všech motorů, vzplanutí části trupu a rozpad letounu ještě ve vzduchu," cituje TASS informaci egyptských vyšetřovatelů.

Černá skříňka zachycující hlasové záznamy je poškozená

Německý Spolkový úřad pro vyšetřování leteckých neštěstí, který se na zjišťování příčin tragédie rovněž podílí, dnes oznámil problémy při analýze hlasových záznamů v černých skříňkách.

Zatímco datové záznamy jsou v pořádku, skříňka s hlasovou komunikací je podle německého úřadu poškozená a dešifrovat její obsah se zatím nedaří.

Podle mluvčího ruských vyšetřovatelů Vladimira Markina byly na místě pádu letadla nalezeny dokumenty a předměty, které "mají význam pro vyšetřování okolností nehody," uvedla agentura Interfax. Další podrobnosti Markin agentuře nesdělil.

S ohledem na bezpečnost zastavili Britové veškeré lety přes Sinajský poloostrov

Britská vláda pozastavila lety přes Sinajský poloostrov, protože příčinou sobotní havárie ruského letounu mohla být bomba. Žádné britské letouny nebudou od této chvíle létat na letiště v Šarm aš-Šajchu, ani z něj odlétat, prohlásil dnes britský ministr zahraničí Philip Hammond. Vláda premiéra Davida Camerona rovněž ve svém prohlášení dala najevo své znepokojení a rozhodla o vyslání bezpečnostních expertů do sinajského letoviska.

Podle Hammonda existuje "značná pravděpodobnost", že pád ruského letadla způsobilo výbušné zařízení. Ministr to uvedl po jednání vládního krizového výboru, kterému předsedal premiér David Cameron. Hammondův úřad zároveň vydal doporučení, ve kterém vyzývá občany, aby se letišti v Šarm aš-Šajchu vyhýbali a cestovali z něj jen v případě, že to bude nezbytně nutné.

Nejnovější informace o pozadí pádu ruského letadla okomentoval na sociální síti Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty těmito slovy: "Pokud ruské letadlo nad Egyptem sundal Islámský stát, je to velmi smutné. Nic to nemění na tom, že Rusko válčí na Ukrajině, investuje miliony dolarů do informační války proti Západu, či že v Sýrii podporuje krvavého diktátora a svým bombardováním vytlačuje další miliony lidí na cestu do Evropy, čímž prohlubuje migrační krizi.
 Ne, z Kremlu to spojence nedělá." 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…