Ruské umělce zakázat, řekl kdysi. Mládež ČSSD s ním jde do voleb. A s TOP 09, Zelenými a Bursíkem. A je veselo

10.06.2020 11:21

Mládež ČSSD opouští loď a pokouší se uspět ve spolupráci s TOP 09. Prozatím na jižní Moravě, kde hnutí Idealisté, platforma mladých sociálních demokratů, kandiduje na lístku Spolu pro Moravu společně s TOP 09, Zelenými a Liberálně ekologickou stranou Martina Bursíka. Bývalý hejtman a první místopředseda strany Michal Hašek neodolal sarkastickému komentáři a pod jeho příspěvkem se na Facebooku rozjela diskuse, která idealistické omladině radost rozhodně neudělá.

Ruské umělce zakázat, řekl kdysi. Mládež ČSSD s ním jde do voleb. A s TOP 09, Zelenými a Bursíkem. A je veselo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor a kandidát na prezidenta v roce 2013 Jiří Dienstbier
reklama

„Chystáme se kandidovat v říjnových krajských i senátních volbách. Motorem našeho hnutí je brněnská buňka, vlajková loď je jižní Morava. Tam chystáme kandidátku Spolu pro Moravu,“ sdělil serveru Novinky.cz Vojtěch Vašák, předseda platformy Idealisté. Ta vznikla před několika lety mezi mladými sociálními demokraty a otevřeně podporovala Bohuslava Sobotku a Jiřího Dienstbiera, který je dodnes členem Idealistů.

Anketa

Je dobře, že Miloš Vystrčil pojede na Tchaj-wan?

10%
90%
hlasovalo: 22121 lidí

Nyní se hnutí rozhodlo nejen osamostatnit, ale dokonce kandidovat proti mateřské straně. Na jižní Moravě kandidují společně s trojicí subjektů – TOP 09, Zelenými a Liberálně ekologickou stranou, projektem bývalého předsedy Zelených Martina Bursíka, známým pod zkratkou LES. A není prý vyloučeno, že v dalších krajích bude navazována spolupráce v podobném gardu. Na takových kandidátkách se prý za Idealisty mohou objevit i známé tváře ČSSD. Hnutí chce spolupracovat například s Michalem Šmardou, stále ještě místopředsedou ČSSD.

CELÝ TEXT ZDE.

Spolupráce Dienstbierovy mládeže s TOP 09 vyvolala v mnoha sociálních demokratech značný údiv. Zejména mezi pamětníky Nečasovy vlády, kde ministři TOP 09 Miroslav Kalousek a Jaromír Drábek patřili k největším propagátorům škrtání sociálních výdajů. Ozval se Michal Hašek, v té době první místopředseda opoziční ČSSD, která kritikou těchto experimentů vyhrála volby v roce 2013.

Celá věc je o to pikantnější, že na jižní Moravě je hlavní tváří TOP 09 Jan Vitula, veterán české pravice již od devadesátých let, mimo jiné první náměstek na Ministerstvu práce a sociálních věcí právě v době největších škrtů za Nečasovy vlády.

Vitula na sebe upozornil také v roce 2014, když jako opoziční zastupitel žádal, aby Jihomoravský kraj zrušil dotaci pro Dny ruské kultury s vysvětlením, že „je něco podobného, jako kdybychom v létě 1938 pořádali Týden německé kultury“, a dodal, že „je dobré jasně říct ruským občanům: Nezlobte se, ale pokud váš prezident a vaše orgány budou na Ukrajině páchat to, co tam páchají, tak prostě nejste zváni“.

Pokud s někým takovým chtějí Idealisté spolupracovat, a ještě to prohlašují za „vlajkovou loď“ pro celou republiku, tak je to podle Haška „prakticky vyřešené“. „Pro mladší levicové ročníky doporučuji nastudovat hesla jako TOP 09, Nečasova vláda, ministr financí Miroslav Kalousek, tupé účetní operace (na lidech) – rozpočtové škrty 2010–2013…,“ doporučil pamětník Nečasových časů.

Pod jeho příspěvkem se rozeběhla velmi šťavnatá diskuse, připomínající například nejproslulejší kousky ministra Jaromíra Drábka. Analytik Štěpán Kotrba nazval jihomoravskou vlajkovou loď za „liberálně demokratický pokus o rozebírání sociální demokracie na součástky“. Podobnou vizi podle něj měl i místopředseda Šmarda, který snil o nové podobě Realistického bloku, neúspěšného pokusu o integraci levice z devadesátých let.

Představa, že levice má budoucnost v hloupé agresivitě kavárenských povalečů a jejich cykloturistických nápadů, je podle Kotrby mimo. „Zbývá pouze postříkat biolitem, zavřít skříň a věnovat se svojí práci,“ dodal posměšně.

Na dotaz, jak bude ČSSD řešit tento stranický rozkol, Hašek jednoznačně odpověděl, že to žádný stranický rozkol není, neboť Idealisté se jednoznačně rozhodli stranu opustit. Tento postoj ČSSD Štěpán Kotrba ocenil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…