Rusko přerušuje dodávky elektřiny do Finska. Odplata za podporu vstupu do NATO?

13.05.2022 22:05

Finští lídři podpořili vstup do NATO a nedlouho poté ruská energetická společnost Inter RAO rozhodla o zastavení dodávek elektřiny do Finska od soboty 01:00 místního času (dnešní půlnoci SELČ). Oficiálně se uvádí problém s platbami, informuje Echo24.cz.

Rusko přerušuje dodávky elektřiny do Finska. Odplata za podporu vstupu do NATO?
Foto: Repro Kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

Problémy s nedostatkem elektřiny podle ruské energetické společnosti kvůli tomuto kroku Finsku nehrozí, poněvadž objem elektřiny dodávané z Ruska tvoří asi 10 % finské spotřeby. „Hrozba nedostatku elektřiny ve Finsku není. Výpadky v dodávkách mohou být kompenzovány větším dovozem elektřiny ze Švédska a částečně také zvýšením domácí produkce,“ citovala agentura Reuters finskou rozvodnou společnost.

  • Původní zdroj ZDE

Důvodem pro pozastavení dodávek je oficiálně problém s platbami, citovala Fingrid vyjádření Inter RAO. Fingrid upřesnila, že pouze zajišťuje transfer elektřiny z Ruska do Finska a že zaplatit za nakoupenou energii měla evropská burza Nord Pool, která tak ale od 6. května neučinila.

K přerušení dodávek elektřiny dochází to v době, kdy dvě severské země – Finsko i Švédsko – dávají najevo zájem o vstup do NATO, což Rusové označují za hrozbu. Finsko a Švédsko přehodnocují svou neutralitu a zvažují členství v NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

14:03 VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

Třetí den obytňákového putování Andreje Babiše po jižní Moravě má zatím bezkonkurenčně nejdramatičtě…