Rusko prý nemá pravdu, když říká, že NATO slíbilo neexpandovat dále na východ

25.05.2015 13:55

Ruská tvrzení, že Severoatlantická aliance slíbila Rusku po rozpadu Sovětského svazu neexpandovat dále na Východ, jsou prý falešná. Ruský prezident Vladimir Putin i poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov tak údajně nejsou v právu, když zmiňují, že bylo Rusko Západem podvedeno a že od sjednocení Východního a Západního Německa bylo rozšiřování NATO směrem na východ nelegitimní a v rozporu s jejich vzájemnou dohodou. Píší blisty.cz, které text převzaly ze zahraničního serveru theguardian.com.

Rusko prý nemá pravdu, když říká, že NATO slíbilo neexpandovat dále na východ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Putin prý ještě v roce 2007 řekl, že rozšiřování NATO na východ představuje pro Rusko hrozbu. „Co se stalo s ujišťováními, které nám naši západní partneři dali po rozpuštění Varšavského paktu?“ ptal se Putin na tehdejší bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Gorbačov prý v roce 2009 nařkl Západ, že po sjednocení Německa slíbili západní představitelé, že se „NATO nepřesune ani centimetr dál na Východ.“ Fakt, že se tak neděje, prý kazí vztahy mezi Ruskem a Západem.

Negativní pohled Kremlu na Západní politiky je podle Christophera Clarka z týdeníku Observer způsoben mylným ruským pocitem, že byl podveden Západem, který expandoval v rámci Severoatlantické aliance dál na východ.

Celý text zde

Dle Clarka není Rusko v právu, když toto tvrdí, jelikož při vyjednávání o dohodě z roku 1990, která sjednocovala Německo, jejímiž signatáři byly oba dva německé státy, včetně Spojených států amerických, Sovětského svazu, Velké Británie a Francie nebylo v této mezinárodní dohodě údajně nic, co by se týkalo příslibu, že se NATO nebude rozšiřovat a přibírat východní členy. Prý bylo jen přislíbeno, že na východoněmeckém území nebudou jednotky NATO a jaderné zbraně.

Vladimir Putin prý na konferenci v Mnichově, která proběhla minulý měsíc řekl, že příslib Západu po sjednocení Německa o neexpandování NATO dále na východ dán opravdu byl. O západních představitelích tak řekl, že „lhali.“ Ruský ministr zahraničí na konferenci označil sjednocení Německa za méně legitimní, než sjednocení Krymu s Ruskem.

Předseda ruské Státní dumy prý dokonce navrhl, aby parlamentní výbor pro mezinárodní vztahy vzal v potaz návrh rezoluce, která by jasně odsoudila „anexi Německé demokratické republiky Spolkovou republikou Německo.“

Gorbačov údajně v nedávném rozhovoru změnil názor a uvedl, že k žádnému příslibu Západu o nerozšiřování NATO na začátku devadesátých let nedošlo. Prý se o tom hovořilo až v polovině devadesátých let, ale Rusko v tomto ohledu nic nenamítalo. Poslední sovětský prezident zároveň odsoudil návrh rezoluce, která by označovala sjednocení Německa za anexi Východního Německa Německem Západním. „Naše hodnocení minulosti nesmí být založeno na dnešních názorech,“ řekl Gorbačov.

Ukončení studené války v roce 1990 se dá prý považovat za zázrak, jelikož se tak velký konflikt podařilo ukončit bez války, pouze díky vzájemnému dialogu. Server theguardian.com tak doufá, že se současnému Rusku tento zázrak v řešení konfliktů za pomoci dialogu nepodaří zvrátit. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ste

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel utopený ve splašcích? Michael Žantovský ohromil: Příměr o exprezidentovi. A o čem snil v dětství

20:13 Havel utopený ve splašcích? Michael Žantovský ohromil: Příměr o exprezidentovi. A o čem snil v dětství

Před třiceti lety se v těchto místech scházeli poslanci, kteří dávali právní rámec sametové revoluci…