Rusko prý nemá pravdu, když říká, že NATO slíbilo neexpandovat dále na východ

25.05.2015 13:55 | Zprávy

Ruská tvrzení, že Severoatlantická aliance slíbila Rusku po rozpadu Sovětského svazu neexpandovat dále na Východ, jsou prý falešná. Ruský prezident Vladimir Putin i poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov tak údajně nejsou v právu, když zmiňují, že bylo Rusko Západem podvedeno a že od sjednocení Východního a Západního Německa bylo rozšiřování NATO směrem na východ nelegitimní a v rozporu s jejich vzájemnou dohodou. Píší blisty.cz, které text převzaly ze zahraničního serveru theguardian.com.

Rusko prý nemá pravdu, když říká, že NATO slíbilo neexpandovat dále na východ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Putin prý ještě v roce 2007 řekl, že rozšiřování NATO na východ představuje pro Rusko hrozbu. „Co se stalo s ujišťováními, které nám naši západní partneři dali po rozpuštění Varšavského paktu?“ ptal se Putin na tehdejší bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Gorbačov prý v roce 2009 nařkl Západ, že po sjednocení Německa slíbili západní představitelé, že se „NATO nepřesune ani centimetr dál na Východ.“ Fakt, že se tak neděje, prý kazí vztahy mezi Ruskem a Západem.

Negativní pohled Kremlu na Západní politiky je podle Christophera Clarka z týdeníku Observer způsoben mylným ruským pocitem, že byl podveden Západem, který expandoval v rámci Severoatlantické aliance dál na východ.

Celý text zde

Dle Clarka není Rusko v právu, když toto tvrdí, jelikož při vyjednávání o dohodě z roku 1990, která sjednocovala Německo, jejímiž signatáři byly oba dva německé státy, včetně Spojených států amerických, Sovětského svazu, Velké Británie a Francie nebylo v této mezinárodní dohodě údajně nic, co by se týkalo příslibu, že se NATO nebude rozšiřovat a přibírat východní členy. Prý bylo jen přislíbeno, že na východoněmeckém území nebudou jednotky NATO a jaderné zbraně.

Vladimir Putin prý na konferenci v Mnichově, která proběhla minulý měsíc řekl, že příslib Západu po sjednocení Německa o neexpandování NATO dále na východ dán opravdu byl. O západních představitelích tak řekl, že „lhali.“ Ruský ministr zahraničí na konferenci označil sjednocení Německa za méně legitimní, než sjednocení Krymu s Ruskem.

Předseda ruské Státní dumy prý dokonce navrhl, aby parlamentní výbor pro mezinárodní vztahy vzal v potaz návrh rezoluce, která by jasně odsoudila „anexi Německé demokratické republiky Spolkovou republikou Německo.“

Gorbačov údajně v nedávném rozhovoru změnil názor a uvedl, že k žádnému příslibu Západu o nerozšiřování NATO na začátku devadesátých let nedošlo. Prý se o tom hovořilo až v polovině devadesátých let, ale Rusko v tomto ohledu nic nenamítalo. Poslední sovětský prezident zároveň odsoudil návrh rezoluce, která by označovala sjednocení Německa za anexi Východního Německa Německem Západním. „Naše hodnocení minulosti nesmí být založeno na dnešních názorech,“ řekl Gorbačov.

Ukončení studené války v roce 1990 se dá prý považovat za zázrak, jelikož se tak velký konflikt podařilo ukončit bez války, pouze díky vzájemnému dialogu. Server theguardian.com tak doufá, že se současnému Rusku tento zázrak v řešení konfliktů za pomoci dialogu nepodaří zvrátit. 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dezinformace za covidu. Unikly citlivé informace z tajného programu Pentagonu

20:35 Dezinformace za covidu. Unikly citlivé informace z tajného programu Pentagonu

Americká armáda podle zjištění agentury Reuters v době covidové pandemie po několik měsíců vedla taj…