Rusko se má zodpovídat za sestřelený letoun nad Ukrajinou. Žalobu na něj tentokrát chystá Nizozemsko

10.07.2020 18:52

U Evropského soudu pro lidská práva přistane další žaloba na Rusko, která jej viní ze sestřelení letounu v letu MH17 malajsijských aerolinií. Letadlo, na jehož palubě zahynulo všech 268 lidí, bylo sestřeleno v létě 2014 nad východem Ukrajiny ovládaným proruskými separatisty. Aktuální žaloba je výjimečná tím, že ji na rozdíl od pozůstalých po obětech podá přímo Nizozemsko.

Rusko se má zodpovídat za sestřelený letoun nad Ukrajinou. Žalobu na něj tentokrát chystá Nizozemsko
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

Anketa

Chcete, abychom přijali azylanty z Hongkongu?

10%
90%
hlasovalo: 14320 lidí
V Rusku iniciativa Nizozemska vzbudila silné ohlasy. „Je to krajně podivná iniciativa: zaprvé neskončilo vyšetřování, zadruhé nepadlo soudní rozhodnutí ani na národní úrovni a zatřetí je otázkou, co s tím má Evropský soud pro lidská práva do činění,“ reagoval dle agentury Interfax předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov.

V Nizozemsku rovněž začal proces se čtyřmi obžalovanými, jimiž jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec ruské národnosti. Ti jsou obžalováni z vraždy 268 cestujících a členů posádky letu MH17 mířícího z nizozemské metropole Amsterodamu do cíle v Kuala Lumpuru.

Obžalovaní se měli podílet na převozu a instalaci rakety BUK z Ruska na území ovládané na Ukrajině separatisty, kde byl stroj sestřelen. O život tehdy přišli občané z deseti různých zemí, nejvíce právě z Nizozemska.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska předloni dospěl k závěru, že byl Boeing 777 byl sestřelen raketou z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku.

Raketa byla odpálena z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne, což je území ovládané proruskými separatisty.

Moskva s výsledkem vyšetřování mezinárodní komise nesouhlasí a snaží se odpovědnost za sestřelení letounu přenést na ukrajinskou armádu.

Aktuální soud by mohl do věci přinést světlo za pomoci důkazů, jimiž Nizozemsko disponuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

20:02 Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

Němečtí Zelení kromě programové shody s českými Piráty kopírují i předvolební vývoj popularity. Zatí…