Ruský opoziční předák naznačil, koho Putin označí za hlavního viníka problémů Ruska

10.02.2015 13:40 | Zprávy

Jeden z vůdců ruské opozice Jabloko Grigorij Javlinskij v rozhovoru pro deník Novaja Gazeta tvrdí, že Rusko čekají těžké časy. Prezident Putin se dle jeho názoru dopustil tragických politických omylů a Rusové teď za ně budou pykat. Za rozpad SSSR nemohou dle jeho názoru nízké ceny ropy, ale rozhodnutí Michaila Gorbačova.

Ruský opoziční předák naznačil, koho Putin označí za hlavního viníka  problémů Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina

Javlinskij odmítá tvrzení, že Sovětský svaz se rozpadl následkem drastického snížení cen ropy v polovině 80. let. Tvrdí, že pravým důvodem byla skutečnost, že Michail Gorbačov umožnil lidem se svobodně vyjadřovat. "Tehdy sice obchody v Sovětském svazu zely prázdnotou, ale lidé nehladověli. Navíc Rusové byli vždy zvyklí na život v obtížných podmínkách. Díky Gorbačovovi se zhroutila lež, na které byl tehdejší režim postaven. Tím, že se zhroutila lež, padl i celý sovětský režim. Nízké ceny ropy nebyly rozhodujícím faktorem pro rozpad SSSR,“ míní vůdce hnutí Jabloko.

Podle Javlinského dnes režim reaguje opačně a prostor pro svobodu a vyjadřování se naopak zužuje. Ekonomiku země považuje za oběť politiky. "Každý v souvislosti s ekonomikou hovoří o ruské centrální bance, ale ekonomiku země ovlivňuje nejvíc její politika. V důsledku politických rozhodnutí v loňském roce jsme byli odstřiženi od zbytku světa. Premiér země hovoří o tom, že šlo o záměrnou volbu. Tomu příliš nerozumím. Je možné zničit svoji ekonomiku výměnou za získání Krymu? Skutečně se dá i v takovém případě mluvit o záměru?“ podivuje se Javlinskij.

Ruská ekonomika dle Javlinského sice nebyla v ideální kondici, ale do okamžiku snížení cen ropy fungovala. Na to by se však v Rusku neměl nikdo vymlouvat. "Moderní ekonomika by měla fungovat i ve chvíli, kdy se cena za barel ropy pohybuje mezi deseti až dvaceti dolary. Oni prostě měli zvýšit domácí poptávku. Stačilo nastartovat masivní výstavbu soukromých domů pro rodiny a infrastrukturu. Poté by se zvedlo i strojírenství, elektronika, spotřební průmysl. Politici to však neudělali," vyčítá Javlinskij a za hlavní důvod nečinnosti příslušných úřadů považuje nefunkční model řízení státu. "Jde o ekonomický hybrid, jenž nemůže fungovat do nekonečna," uvádí bývalý opoziční politik.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Putin , Rusko , sankce , Krym , Javlinskij , Jabloko

autor: pro

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …