Ruský profesor, který kritizoval Putina: Je to špatný prezident, vrhá zemi zpět

10.05.2014 9:49

Profesor historie Andrej Zubov přednášel v pátek na Masarykově univerzitě v Brně. Upozornil Západ, že musí dát Putinovi jasně najevo, že nebude jeho agresi tolerovat. Deník Právo také vyzdvihuje jeho názor na podíl oligarchů na současném směřování Ruska.

Ruský profesor, který kritizoval Putina: Je to špatný prezident, vrhá zemi zpět
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

Ruský historik Andrej Zubov, který dostal výpověď z moskevské diplomatické akademie za kritiku obsazení Krymu, přijal nabídku Masarykovy univerzity a přijel přednášet. Hned poté, co obdržel výpověď, se prý ozvala řada zahraničních univerzit, od kterých obdržel několik pracovních nabídek. Mezi nimi byla i Masarykova univerzita v Brně. Zubov při své přednášce také vyzdvihl význam našeho prvního prezidenta. Podle něj v zemi podporoval ruské emigranty. „Byl velkou osobností nejen v celostátním měřítku, ale v rámci celé Evropy," uvedl Zubov.

Historik se však netají tím, že chce zůstat v Moskvě. Je prý třeba vzdělávat ruské studenty a oživovat jejich myšlení: „Jako občan cítím závazek pracovat ve své zemi.“

Musíme zastavit Putina

O prezidentovi Vladimiru Putinovi hovořil velice kriticky. Podle něj uzavírá Rusko před Evropou. „Putin je špatný prezident. On a jeho přátelé si myslí, že nemohou mít to své Rusko podle vlastních představ, pokud se přikloní k Západu s liberalismem a důrazem na lidská práva,“ cituje Právo Zubova.

Historik současný Putinův režim v Brně nešetřil. „Myšlenku evropského Ruska zničilo zkorumpované vládnutí oligarchů, kteří si za každou cenu snaží udržet vliv nad tamějším průmyslem, což v liberálním světě není možné. Proto chce Putin Rusko zmrazit a vrhnout zpět, stejně jako Stalin a Ivan Hrozný. To všechno jen proto, aby ochránil vlastní moc. Putin říká, že teď nejsme součástí Evropy,“ uvedl v přednášce Zubov.

To, že současné kroky Putinova Ruska hodnotí obdobně jako činy největších diktátorů minulosti, potvrdil svými dalšími slovy. „Tak jako zastavila Hitlera až porážka ve světové válce, můžeme si být jisti, že pokud nezastavíme Putina, bude ve své agresi pokračovat. NATO musí dát jasně najevo sílu bránit své členy,“ upozornil Zubov posluchače, kteří podle Práva zaplnili celou posluchárnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

9:14 Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov zveřejnil na svém facebookovém profilu do…