Ruský tisk: Prý existuje svědek, který tvrdí, že boeing sestřelili Ukrajinci

23.12.2014 12:40 odp.

Ruští vyšetřovatelé pečlivě prověří dnešní informaci ruských médií o tom, že existuje svědek vypovídající o ukrajinské vině za zkázu malajsijského boeingu nad Donbasem. Oznámil to mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin. Odvolal se na zprávu ruského bulváru, že jistý Ukrajinec potvrzuje sestřelení letadla ukrajinským bitevníkem. Na palubě malajsijského stroje v polovině července přišlo o život 298 lidí.

Ruský tisk: Prý existuje svědek, který tvrdí, že boeing sestřelili Ukrajinci
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

List Komsomolskaja pravda jméno ukrajinského svědka neuvedl. Tvrdí prý, v den neštěstí pobýval nedaleko mezinárodního letiště u východoukrajinského Dněpropetrovsku a přihlížel startu i následnému přistání ukrajinského bojového letounu Su-25.

Hodinu před katastrofou prý z letiště startovaly hned tři bitevníky Su-25, z nichž jeden byl vyzbrojen raketou vzduch-vzduch. Dotyčné letadlo se po splnění úkolu vrátilo bez rakety, citovala svědka Komsomolskaja pravda.

Pilot osudného stroje, jmenoval se údajně Vološyn, byl prý velmi vystrašen. Když vystoupil z letadla, prohlásil, že "to nebylo ono". Stroj se prý ocitl v nevhodnou dobu na nevhodném místě.

Verze o ukrajinském podílu na zničení malajsijského letounu není nová. V ruských médiích se už dřív objevila řada podobných svědectví i údajných satelitních snímků, které měly ukrajinskou vinu potvrzovat. Některé z údajných důkazů byly později označeny za podvrh.

Jasné důkazy nejsou

Velká většina odborníků se přiklání k názoru, že boeing sestřelili povstalci raketou země-vzduch. Byla s největší pravděpodobností odpálena z území, které tehdy vzbouřenci kontrolovali.

Jasné důkazy o příčině neštěstí ale stále neexistují. Zářijová zpráva nizozemských vyšetřovatelů jako příčinu katastrofy v Doněcké oblasti sestřelení přímo neoznačila, uvedla jen zasažení trupu letadla "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". I tento závěr podle odborníků dokládá, že nešlo o letecký útok, protože raketa vzduch-vzduch zasahuje letecké motory.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtk

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan byl překvapen. S Redlem to bylo jinak, než si myslel. Teď dal ultimátum

11:29 Rakušan byl překvapen. S Redlem to bylo jinak, než si myslel. Teď dal ultimátum

„Chyba se stala hlavně v tom, že...“ Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan obsáhle promluvil ke…