Ruský výrobce oblečení: Stěhujeme se do Číny. V Rusku lidé nechtějí pracovat. Na Ukrajině nám zabrali továrny

23.10.2014 14:16 | Zprávy

Spolumajitel ruské konfekční firmy Gloria Jeans Vladimir Melnikov poskytl rozhovor magazínu Snob a jeho redaktorce Ksenii Sobčak, ve kterém se mimo jiné věnoval dnešnímu podnikatelskému a ekonomickému prostředí v Rusku a vysvětlil, proč jeho firma přesouvá svoje aktivity z Ruska do Asie.

Ruský výrobce oblečení: Stěhujeme se do Číny. V Rusku lidé nechtějí pracovat. Na Ukrajině nám zabrali továrny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Firma začala už v roce 1988 jako producent ruských kopií džínsů Levi’s a později šila oblečení H&M a podobné konfekční značkové oblečení. Sám Melnikov ale tu dobu dokončoval svůj trest za ekonomickou kriminalitu ve vězení, ze kterého byl propuštěn v roce 1992. Později pracoval pro ruského ekonoma A. Čubajse, který vedl ekonomickou transformaci Ruska v 90. letech.

„Když v roce 2001 opět zdražila ropa, pochopil jsem, že se Rusko brzy změní. Viděli jsme, že Putin ho vede zemi směrem k postindustriální cestě. A hned jsme změnili strategii: Začali jsme budovat značku a šli jsme do maloobchodu. Dnes je pro nás výroba jenom vedlejší součást byznysu. Změnil se sám byznys ve světě. Před 13 lety byl lehký průmysl 90 % dovednost šít a 10 % byl 'finishing' – obal, marketing, prodej, tak dnes je to naopak," vysvětluje Melnikov svou byznys strategii po roce 2001.

Ve firmě pracuje mnoho lidí ze zahraničí, kteří měli zkušenosti z firem jako je Benetton, Adidas nebo Ikea. Podle Melnikova je důvodem to, že Rusko nemá specialisty, takže si podobně jako v Číně musí najímat „západní manažery“. Podle jeho slov v Rusku lidé nechtějí pracovat i za dobré peníze, což Rusko odlišuje od Ukrajiny, kde lidé pracovat chtějí. Jako vysvětlení vidí Melnikov „různou politiku“ a souvisí s rozhodnutím Putina jít cestou deindustrializace. Rusko podle něj je součást globální ekonomiky a není teď už cesty ven:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…