Ruským výrobcům zbraní prý loni prudce vzrostl prodej. Nejasno je u Číny

14.12.2014 20:15

Prodej ruských výrobců zbraní v loňském roce výrazně vzrostl díky vysokým výdajům ruské vlády. Celosvětově byl trend opačný a prodej zbraní se stejně jako v předchozích několika letech mírně snížil. Vyplývá to z údajů Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru SIPRI.

Ruským výrobcům zbraní prý loni prudce vzrostl prodej. Nejasno je u Číny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

Velké ruské zbrojní koncerny prodaly loni o 20 procent více vojenské techniky než v předchozím roce. Podle SIPRI růst podpořila ruská vláda. Mezi stovkou největších světových zbrojních koncernů je deset ruských firem. Nejvíce, o 118 procent, se zvýšil prodej firmy Tactical Missiles Corporation (KTRV). Prodej Almaz-Antej stoupl o 34 procent.

Z deseti největších zbrojovek je jich šest z USA

Prodej stovky největších světových zbrojovek naopak loni klesl o dvě procenta na 402 miliard USD (8,9 bilionu Kč). Prodej byl nižší již třetím rokem za sebou. Zpráva SIPRI však nezahrnuje Čínu kvůli nespolehlivosti údajů, které poskytuje, upozornila agentura DPA. Výdaje Číny na armádu jsou přitom druhé nejvyšší na světě. Nejvyšší výdaje mají USA a třetí je Rusko.

Za celkový pokles mohly hlavně zbrojovky se sídlem v USA a Kanadě. Zhruba dvě třetiny firem v seznamu stovky největších zbrojovek jsou ze Severní Ameriky a západní Evropy. Zvyšuje se však podíl asijských zbrojovek.

Z deseti největších zbrojovek je jich šest z USA. Jedničkou je Lockheed Martin, jehož tržby loni činily 35,5 miliardy USD. Dvojkou je americký Boeing.

SIPRI vznikl v roce 1966. Mezinárodní nezávislý ústav byl zřízen z rozhodnutí švédského parlamentu a jeho cílem je shromažďovat a poskytovat informace a studie o konfliktech, kontrole zbrojení a odzbrojení. Organizace definuje prodej zbraní jako prodej vojenského zařízení a služeb armádním zákazníkům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…