Rusnok na Frekvenci 1: Že se objeví nový Kožený? Vyloučeno

21.10.2012 18:10

Od nového roku by mohl přibýt další pilíř důchodového připojištění. Jednalo by se tedy o jakési doplnění povinného prvního státního. Bude ale na jednotlivci, jestli mu uvěří a založí si jej. Že by za penzijními fondy stál zase někdo jako Kožený, je vyloučeno, vysvětlil host Pressklubu na Frekvenci 1, ekonom a prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Rusnok na Frekvenci 1: Že se objeví nový Kožený? Vyloučeno
Foto: archiv redakce
Popisek: Ekonom a exministr průmyslu a obchodu Špidlovy vlády Jiří Rusnok

Bývalý ministr průmyslu a obchodu, nynější člen NERVu Jiří Rusnok v pořadu vysvětloval fungování penzijních fondů. Od nového roku totiž zřejmě přibude tolik diskutovaný druhý pilíř spoření.

První pilíř je lidem znám, je totiž ten stávající. Ekonomicky aktivní lidé platí pojištění, dostávají ho penzisté. Jenže je tady problém demografie. „Dlouhodobě to nebude lepší,“ míní Rusnok s tím, že proto je věc důležitá. Třetí pilíř, malý, ale viditelný, lidé znají v podobě spoření na penzi. Člověk si sám ukládá peníze pravidelně a k tomu dostává státní příspěvky, někdy i daňové úlevy. Tyto peníze pak od 60 let dostává nazpět.

Diskuze však nastává u aktuálního druhého pilíře penze. Ten bude souviset se zaměstnáním s podporou státu. Bude se tak vlastně doplňovat s prvním povinným, kdy za občany bude pojištění platit zaměstnavatel. Ale bude dobrovolné. Ovšem když už do něj člověk vstoupí, ukončit ho nelze.

Jednoho by mohlo také napadnout, proč si zakládat druhý pilíř, když může mít dvojí spoření u pojišťoven v rámci třetího pilíře. Ano, přiznal Rusnok, člověk může mít dvojí připojištění, ale státní příspěvek je pouze na jedno rodné číslo, takže by to bylo mimo zákon. Můžeme mít obě, ale jedno bude neaktivní.

V novém fondu u penzijní společnosti si pak podle Rusnoka může občan kombinovat možnosti investic. Například konzervativní pro ty, co se bojí riskovat, nebo třeba balancovanou či růstovou, a tak trochu riskovat.

Další Kožený? Nesmysl

A že za zmíněnými fondy nebude stát zase někdo jako Viktor Kožený? Podle Rusnoka existují více jištěné mechanismy, které v novém modelu připojištění navíc ještě posílí. Takže to možné není. Peníze totiž de facto nejsou vlastněny společností. Jsou to pouze peníze svěřené do správy a nikdy je nebude společnost vlastnit. Takže se nemusíme jako lidi bát například insolvence, protože peníze klientů nejsou součástí majetku firmy. A i kdyby, čistě hypoteticky, tahle situace nastala, podle Rusnoka by Česká národní banka okamžitě fondy přesunula k jinému správci.

Na přímou otázku moderátora Luboše Xavera Veselého, zdali může některý z penzijních fondů zkrachovat, odpověděl jasně: „Je vyloučeno, že fond zkrachuje.“ Odůvodňuje to tím, že penzijní společnosti fondy pouze spravují.

Nakonec lidem nad 40 let jako člen NERVu doporučil třetí pilíř. U druhého je to hlavně o tom, jak člověk vydělává a jestli více věří ve spoření nebo, a tam vidí větší motivaci lidí, státu.

  • Celý záznam rozhovoru naleznete na oficiálních stránkách Frekvence 1, a to ZDE
     

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…