Rusnok odmítl, že bude kandidovat v příštích volbách

30.06.2013 9:30

Pověřený premiér Jiří Rusnok počítá s tím, že do konce příštího týdne najde všechny ministry do své vlády. Poté hodlá předložit vládní prohlášení zaměřené na dobu do řádných voleb v roce 2014. Ve volbách ovšem Rusnok kandidovat nechce. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo.

Rusnok odmítl, že bude kandidovat v příštích volbách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

K Rusnokovi se s určitostí přidá Marie Benešová, Martin Pecina a Miroslav Toman. Všechna jména chce nový premiér znát do konce příštího týdne.

Bude to normální programové prohlášení odpovídající zbytku volebního období

Programové prohlášení hodlá Rusnok koncipovat tak, jako by jeho kabinet vládl po zbytek volebního období. Odmítl, že by vypracovával dvě varianty prohlášení. „Určitě to bude normální programové prohlášení odpovídající zbytku volebního období, které je tak jako tak krátké,“ řekl Rusnok Právu.

Rusnok se po svém vládním angažmá hodlá vrátit do civilního života. Nechce kandidovat v dalších volbách, například jako lídr některé z kandidátek Strany práv občanů - Zemanovců.

Sněmovna zjevně není schopna vytvořit většinovou politickou vládu

Premiér Rusnok nevidí důvod, proč by nová vláda nemohla dostat důvěru sněmovny. „Sněmovna zjevně není schopna vygenerovat většinovou politickou vládu, aspoň tak to z rozhovorů u pana prezidenta vyplynulo. Myslím si, že politická scéna je mimořádně nestabilní. Pokud se sněmovna nerozpustí, tak podle mě je zde vláda, která je připravena, schopna zemi řídit bez nějakého období, kdy by se to musela učit,“ míní designovaný předseda vlády. Dodal, že vláda bude především správce. Nebude řešit zásadní, koncepční ani politicky motivované změny.

Je na čase po dlouhých letech zvýšit minimální mzdu

Po sestavení bude nová vláda co nejdříve žádat o důvěru. Zároveň předloží jednoduchý program. Klíčové v něm bude sestavení státního rozpočtu a čerpání evropských fondů. Musí být nastaven model pro období 2014 až 2020. V programu bude zmínka také o řešení škod po povodních.

Rusnok ovšem poukázal na další možné body ve svém programu: „Myslím si, že je na čase po dlouhých letech zvýšit minimální mzdu, je na čase se podívat i na valorizaci státního příspěvku za zdravotní pojištěnce. Nebyl valorizován mnoho let a v mezidobí byla výrazně zvýšena sazba DPH, která znamenala odliv peněz z resortu zdravotnictví v řádu mnoha jednotek miliard.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…